۱۰ علائم خطرناک سرطان خون چیست؟

سردرد و سایر علائم عصبی مانند تشنج، سرگیجه، تغییرات بینایی، حالت تهوع و استفراغ ممکن است هنگام حمله سلولهای سرطان خون به مایع اطراف مغز و نخاع (مایع مغزی نخاعی) ایجاد شود. آزمایش خون جهت بررسی عملکرد اعضای حیاتی بدن ممکن است نشان دهد که آیا سایر اعضای بدن مانند کبد ما تحت تأثیر سرطان هستند یا خیر. در این تحقیقات اثربخشی و بیخطر بودن داروهای جدید بررسی میشود. هنگامی که رشد و تقسیم سلولها غیرطبیعی شده یا به عبارتی از کنترل سیستم مرگ سلولی خارج شود، سلولهای غیرقابل کنترل میتوانند یک بافت سلولی جدید و ثانویه هوشمند را تشکیل دهند.

براى کنترل سردى و ترشى عصاره حاصل به دلخواه مقدارى شیره انگور یا عسل یا شکر قرمز و اگر نبود نبات را در آن اضافه کرده مى جوشانیم. مهارکننده های پروتئازوم (Proteasome inhibitors): به جلوگیری از رشد کنترل نشدهی سلولها کمک میکنند. واکسنها: پاسخ ایمنی بدن را تقویت میکنند. پروتئین نیز برای تقویت این بیماران حائز اهمیت است. به علت اثرات مخربی که بیماری لوسمی بر روی بدن دارد و همه بدن را تحت الشعاع خود قرار میدهد، داشتن یک تغذیه صحیح و اجرای یک برنامه غذایی سالم بسیار حائز اهمیت است.

نشانههای عمده لوسمی لنفاوی حاد در اثر وجود تعداد بسیار زیادی از سلولهای بلاستی در مغز استخوان و تعداد بسیار کم سلولهای طبیعی خون ایجاد میشوند. دهها ایمونوتراپی دیگر برای درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوم غیرهوچکین و لوسمی حاد مغز استخوان تحت مطالعه هستند. انواع سرطان خون عبارتند از لوسمی حاد لنفوئیدی، لوسمی حاد میلوئیدی، لوسمی مزمن لنفوئیدی و لوسمی مزمن میلوئیدی. در زمان تعیین وقت ، حتماً سوال کنید که آیا باید کاری از قبل انجام دهید ، مثلاً رژیم خود را محدود کنید. متوسط زمان دو برابر شدن سلولهاي سرطاني در پستان، 100 روز است. جهت درمان سنتی سرطان خون هر روز مقدارى آلوى زرد درشت تازه را در ظرفى غیر آلومینیوم و تفلون با مقدارى آب مى جوشانیم تا نرم شود.

مصرف چاغاله بادام به صورت خورش هم در برنامه غذایی هفته اى ۳ بار جهت درمان سنتی سرطان خون مناسب است. به منظور پیشگیری از سرطان خون سدیم را به مقدار لازم در تغذیه بیماران سرطان خون بگنجانید. تست مغز استخوان: پزشک شما می تواند از روشی برای برداشتن نمونه ای از مغز استخوان از استخوان ران شما استفاده کند. برای جراحی میتوان از یکی از تکنیکهای زیر استفاده کرد. برای دریافت کالری اضافه، میتوان از غذاهای پرکالری مانند مثل معجون های مختلف، استفاده نمود.

لنفوم، لوسمی و میلوما از انواع مختلف سرطان خون هستند که با علائمی مثل تب، سرفه، خستگی، کاهش وزن ناخواسته و تورم غدد لنفاوی مشخص میشوند. اگر سانحه ای مثل پرت شدن و یاتصادف برایتان پیش آمده هر چند کم احساس درد در ناحیه ساق پا داشته باشید بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید و با ازمایشاتی که انجام می دهید از سالم بودن استخوان ساق پایتان مطمئن شوید. دریافت آب برای این بیماران به منظور مقابله با کم آبی بدن مهم است؛ زیرا در نتیجه درمان هایی چون شیمی درمانی سرطان خون و رادیوتراپی، بدن این بیماران آب از دست میدهد.

مصرف مقدار کافی آب و مایعات برای مقابله با یبوست، بی حالی و رخوت که در این بیماران شایع است، کمک کننده میباشد. سارکوم یوینگ Ewing’s Sarcoma : سارکوم یوینگ بیشتر در سنین بین ۲۰-۵ سالگیبوجود می آید. برای این افراد غذاهای خوشمزه و لذیذ تهیه نمایید و بیشتر از غذاهایی که در مقادیر کم تهیه میشوند استفاده نمایید. این تومور در هرسال از هر صد هزار نفر ۷-۵ نفر را مبتلا میکند و شیوع آن بیشتر در سنین بین ۷۰-۵۰ سالگی است.میلوم مولتیپل شایعترین تومور بدخیم اولیه استخوان می باشد.

در مرحله چهارم ، سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است. از آنجا که بسیاری از علائم لوسمی با سایر بیماری ها مشترک است، شمارش سلول های خونی و بیوپسی مغز استخوان به تشخیص نوع سرطان خون کمک می کند. با اینکه این نوع از سرطان پوست بسیار شایع است ولی درکل از ملانوما و scc خوشخیمتر است. برای افراد مبتلا به لوسمی، غذا خوردن در بین افراد خانواده و جمع فامیل بسیار کمک کننده است. تغذیه بیماران سرطان خون می بایست کلسیم به مقدار لازم در خود داشته باشد. جهت پیشگیری از سرطان خون مصرف فیبر به مقدار لازم توصیه می شود.

در سال ۲۰۱۳ یکی از بزرگترین پژوهشهای ژنتیکی در این راه قدمی رو به جلو برداشت. برای درمان سنتی سرطان خون مصرف خام آلوها در طول روز تا میزان یک کیلو مناسب است و بیمار باید سعى کند هر روز در برنامه غذایى خود مصرف آلوى زرد و در کنار آن آلوهاى قرمز و سفید را قرار دهد. به منظور مطالعه روشهای درمان سرطان خون در طب سنتی با ما همراه باشید. مراحل درمان سرطان خون شامل ترکیب هایی از روش های شیمی درمانی سرطان خون و پرتو درمانی، پیوند مغز استخوان در سرطان خون و پیوند سلولهای بنیادی و همچنین مراقبت تسکینی است.

جهت درمان گیاهی سرطان خون مصرف تخم مرغ را به حداقل برسانید. دریافت ویتامین A به مقدار لازم جهت جلوگیری از سرطان خون پیشنهاد می شود. طب سوزنی: متخصص درمان گیاهی ممکن است برای بهبود بیمار از روشهای درمانی مبتنی بر طب سوزنی نیز استفاده کند. علاوه بر این، تجمع این یاخته ها در بافتهای لنفاوی باعث بزرگ شدن این اندامها می شود. اگر لثه ها متورم باشند، فرد همیشه یک احساس فشردگی در دهان خود دارد. لثه های متورم و بزرگ شده. بعضی موارد پروستات خوش خیم می تواند با بروز دانه گردو بزرگ تری در زیر مثانه باشد که سبب تب، التهاب و عفونت می شود.

ایمونوتراپی میتواند در برابر سرطانهای خونی مانند لنفوم هوچکین و لوسمی مؤثر باشد. پزشکان همچنین ممکن است آزمایشاتی را انجام دهند تا بدانند کدام روش درمانی میتواند بهترین نتایج را ایجاد نماید. برای سرطان مری معمولا قبل از جراحی برای کوچکتر کردن تومورها از شیمی درمانی استفاده میشود. مغز استخوان برای این که بتواند سلول های طبیعی شامل گلبولهای قرمز، گلبولهای سفید، پلاکت و غیره را بسازد، از سلول بلاست استفاده می کند.

این گلبول های سفید خونی به صورت کامل تشکیل نشده اند و به آنها بلاست یا سلول های لوسمی یا بیماری سرطان خون گفته میشود. کارتی سل تراپی (Car T-Cell Therapy)، یکی از جدیدترین اشکال ایمونوتراپی است که طی آن یک نوع از گلبولهای سفید به نام «سلولهای T» از خون بیمار گرفته شده و در آزمایشگاه تغییر داده میشوند تا بتوانند سلولهای سرطانی را پیدا کرده و از بین ببرند. شیمیدرمانی، پرتودرمانی، ایمونوتراپی، پیوند سلولهای بنیادی، درمانهای هدفمند و کارتی سل تراپی به درمان این بیماری کمک میکنند.

مبتلایان به لوسمی علائمی چون حالت تهوع، دل آشوبه و استفراغ را تجربه می کنند و ممکن است غذا برای آن ها جذاب و خوشایند نباشد، مخصوصا اگر تحت درمانهای مختلف قرار گیرند. در این روش از پرتوهای رادیواکتیو برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کنند. با شرکت در این پژوهشها میتوانید از داروهایی استفاده کنید که برای همهی افراد در دسترس نیستند. با پزشک خود دربارهی شرکت در این مطالعات که ممکن است برای شما مناسب باشند، صحبت کنید.

افرادی که در بعضی مطالعات بالینی خاص شرکت میکنند، میتوانند این درمان را دریافت کنند. زمانی که سلول استخوان های بدن شروع به رشد و تکثیر غیر طبیعی کنند بافت استخوان از حالت طبیعی خود خارج می شود. علائم و نشانه های این نوع از سرطان زمانی بروز می دهند که سرطان قسمت های دیگه به بافت استخوان سرایت کنند. برخی از آنها به واسطه درگیری محلی مانند باریک شدن یا فرسایش مری و برخی دیگر به واسطه گسترش تومور رخ میدهند. خونریزی غیرعادی از بینی، لثه، روده، ریه و یا حتی سر از علائم بیماری سرطان خون محسوب می شود.

از جمله علایم سرطان خون در کودکان و بزرگسالان می توان به خستگی و ضعف به دنبال کم خونی اشاره کرد. تنگی نفس ناشی از کم خونی یا وجود توده در قفسه ی سینه نیز از دیگر علایم سرطان خون در کودکان و بزرگسالان است. در زنان بعد از یائسگی این ممکن است به عنوان خونریزی واژینال دیده شود که در طول این دوره زندگی طبیعی نیست زیرا قاعدگی متوقف شده است. اگرچه اين اسكن ها گران هستند، اما انجام آن تا 40 دقيقه طول مي كشد و به راحتي در دسترس همه نيست.

در سالهای اخیر، با به کارگیری داروهای ضد سرطان موثرتر، طول عمر بیماران مبتلا به لوسمی افزایش پیدا کرده است. در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند. این شرایط ممکن است نیازمند تغذیه با لوله برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد. فرآیند درمان لوسمی برای هر شخص معین با شرایط بیماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید