گروه پزشکان به آیند Bone Cancer

در مرحله دوم، در این مرحله نیز سرطان به خارج استخوان گسترده نشده است اما گرید آن بالار فته است . جراح تومور و بخشی از بافت سالم اطراف آن را خارج می کند. جراحی برای برداشتن یک بخش از مری (ازوفاژکتومی): در زمان جراحی ازوفاژکتومی، جراح بخشی از مری بیمار را که دارای تومورهای سرطانی است به همراه غدد لنفاوی اطراف آن بر میدارد. اما به دلیل آن که چهل درصد بروز آن در اندامها بوده، متخصصان ارتوپد در درمان آن نقش بسزایی دارند سارکوم بافت نرم در مراحل اولیه علامتی ندارد.سارکوم در ایران شیوع بیشتری دارد، این نوع سرطان چون خیلی زود اندامهای دیگر بدن را درگیر می کند و از بافت همبند یا بافت چربی و سلولهای عضلانی منتشر می شود، سرطانی خطرناک است.

اگر سرطان به بخش های دیگر بدن مانند ریه ها یا مغز استخوان، پخش شده باشد (متاستاز یا فراپخش شده باشد)، علائم در آن بخش ها نیز خودشان را نشان می دهند. به طور معمول این تومور نیز در در سر، گردن، مثانه، واژن، بازوها، پاها و تنه رخ می دهد. با اینحال، این موضوع بهخوبی پذیرفتهشده است که خطر ابتلای هر فرد به سرطان، تحت تأثیر سبک زندگی او قرار دارد. به همین دلیل به سرطان عضله و سرطان استخوان در هر قسمت بدن، سارکوم نیز می گویند. تشخیص سرطان استخوان به دو روش آسپیراسیون و بیوپسی انجام میشود.

بطوریکه کشورهای توسعه یافته در دو دهه اخیر با اجرای برنامههای غربالگری توانستهاند بیش از 40 درصد موارد مرگ ناشی از این سرطان را کاهش دهند! با این وجود، اگر پاسخ تست غربالگری مثبت باشد، به معنی این نیست که فرد مبتلا به سرطان است. حدود 20% از موارد ابتلا به این نوع سرطان در زنان بالای 65 سال تشخیص داده میشود؛ که البته اغلب این موارد مربوط به زنانی است که در سنین پیش از 65 سال آزمایشهای غربالگری منظم انجام ندادهاند. از پزشک خود در مورد سرطان استخوان، از جمله گزینههای درمانی و در صورت تمایل، پیش آگهی خود سوال کنید.

بیش از ۵۸ میلیون آمریکایی دارای ضایعات پیش سرطانی یا آکتینیک کراتوزیس هستند. با استفاده از آندوسکوپی پزشک وضعیت بافت مری شما را بررسی میکند و به دنبال ناحیههایی میگردد که سرطانی شده یا دچار التهاب میباشد. اولین علامت این بیماری معمولاً یک توده یا تورم بدن درد در بافت نرم میباشد. در آوردن تمامی تومور تنها در ۴۵٪ از بیماران امکان پذیر است و در اکثر موارد، بقایایی از سلولهای تومور در لبه های محل جراحی باقی می مانند.

شرکت در این آزمایش ها اقدام مهمی برای تمامی بیماران مبتلا به این سرطان می باشد. گاهی اوقات تمامی انواع سرطان استخوان را یک سارکوم نامگذاری می کند، درحالیکه سارکوم تنها نوعی سرطان استخوان می باشد. نمونهبرداری از توده ی استخوان ، ام آر آی، اسکن رادیوایزوتوپ، پرتو درمانی نیز انواع دیگر راه های تشخیص این سرطان هستند. بعضی از انواع سارکوم خوشخیم تر و بعضی دیگر بدخیم تر هستند، اما رابدومیوسارکوما اغلب بدخیم و تهاجمی است، به خصوص اگر در نواحی مختلف دست به وجود بیاید. اغلب سرطانها یک توده ایجاد میکنند که به آن تومور میگویند، ولی تمام تودهها تومور نیستند.

طبق دادهها و گزارشها، این سرطان در بین انواع سرطانها در رتبهی چهاردهم و در بین سرطانهای مربوط به زنان در سرتاسر جهان در رتبه چهارم قرار دارد. شیمیدرمانی در معالجهی بعضی از انواع سرطان استخوان مؤثرتر عمل میکند؛ مثلاً استفاده از شیمیدرمانی در معالجهی کُندروسارکوما چندان مؤثر نیست، درحالیکه بخش مهمی از فرآیند درمانی استئوسارکوما و سارکوم یوئینگ است. به عنوان مثال، شیمی درمانی به طور کلی برای کندروسارکوم بسیار مؤثر نیست، اما بخش مهمی از درمان استئوسارکوم و سارکوم یوینگ است. سارکوم یوینگ تومورهای سارکوم یوینگ اغلب در لگن، پاها یا بازوهای کودکان و بزرگسالان جوان ایجاد میشوند.

همین علت باعث میشود اغلب تودههای نرم آنقدر بزرگ شوند که با حجم توده بسیار بزرگی مواجه شویم. آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ این آزمایش منجر به شناسایی زودهنگام سرطان در افراد مبتلا می شود. مشكل آزمايش خون و شناسايي PSA اين است كه اغلب تنها مي تواند سيگنال هاي سرطان پروستات را در مراحل اوليه دريافت كند كه اين امر منجر به درمان غيرضروري و اضطراب در بيماران مي شود.

تغییرات جدیتر اغلب پیشسرطانی نامیده میشوند زیرا هنوز سرطانی نیستند؛ اما با گذشت زمان میتوانند به سرطان تبدیل شوند. سلولهای سرطانی بهطور غیرطبیعی و غیرقابل کنترل تکثیر میشوند. این توده میتواند باعث تخریب سلولهای طبیعی کبد شده و در فعالیت کبد اختلال ایجاد کند. این نوع تومور ها پیشرفت و فعالیت خیلی کمی دارند و احتمال منتشر شدن آن به دیگر بافت های بدن نیز، پایین است. درست مانند انواع دیگر سرطان، سرطان پروستات نیز وقتی به وجود می آید که در این غده ی تناسلی سلول های غیرطبیعی تولید شوند. ممکن است در اثر پرتو درمانی سالها بعد در محل انجام آن ، سارکوم دیگری که غیر مرتب با سارکوم پرتو درمانی است بوجود آید.

لازم به ذکر است که عوارض جانبی شیمی درمانی مشاهده شده در هر بیمار بستگی به داروهای مورد استفاده برای شیمی درمانی دارد. در صورت مشاهده هر کدام از آنها حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. بازگشت اسید معده (رفلکس معده): بیماری رفلکس معده به مری در بعضی افراد به صورت عادی مشاهده میشود و میتواند باعث التهاب انتهای مری شود. ماده سرطانزا یا کارسینوژن به مادهای گفته میشود که روند تغییرات سلولی از سلول عادی به سلول سرطانی را تسهیل میکند.

برای مثال سرطانی که از ریه آغاز شود و به کبد سرایت کند، باز هم سرطان ریه نامیده میشود. این عمل قطع عضو نامیده می شود. اطراف تودهی سرطانی هیچ عضو حساسی از بدن وجود ندارد که با بزرگ شدن تودهی سرطانی به آن فشار بیاید و مثلاً باعث درد شود، به همین دلیل ممکن است بیماری حتی سالها بدون علامت باقی بماند. تشخیص به موقع این بیماری در مراحل ابتدایی به درمان سارکوم منتهی شده و شاید نیاز به قطع عضو نداشته باشد.

این بیماری بیشتر در افراد میانسال و مسن مشاهده می شود. اساساً برنامههای غربالگری، افراد ظاهراً سالم و بدون مشکل خاص سلامتی را بیشتر مورد هدف قرار میدهند. همانطور که در مورد سرطان استخوان بیشتر میآموزید، ممکن است در تصمیمگیریهای درمانی اطمینان بیشتری پیدا کنید. دارو هایی که معمولا در این نوع هورمون درمانی استفاده می شوند شامل لوپرولید (لوپرون، الیگارد)، گوزرلین (زولادکس)، تریپتورلین (ترلسار) و هیسترلین (وانتاس) می شوند. هنگامی که از استفاده از این روش درمانی بیش از ۶ هفته میگذرد، پوست و چشم به شدت به نور و روشنایی حساس میشوند.

● تغییر در عادات اجابت مزاج که بیش از 6 هفته مداومت داشته باشد. در تومورهای شدید، سلول ها شبیه غضروف طبیعی نیستند و به سرعت رشد می کنند و تغییر می کنند. تومور های استخوانی در استخوان های اندام های تحتانی مانند لگن و ران شایع تر هستند تومور های استخوانی ممکن است ناشی از انتقال توده آلوده از بافت های دیگر توسط خون و لنف باشد یا منشا اولیه آن ها بافت استخوان باشد که در این شرایط آن را تومور اولیه استخوان اطلاق می کنند. گاهی اوقات مورد خاصی که در یک مطالعه برای پیشگیری از سرطان توصیه شده است، در مطالعه دیگر رد میشود.

همهی ما خبرهای متناقضی در مورد پیشگیری از سرطان شنیدهایم. نکاتی که در ادامه به آنها پرداخته میشود، نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند. مکانیزم این نوع سرطان به گونه ای است که سلول های سرطانی را در مغز استخوان جمع می کند در مغز استخوان در حالت طبیعی سلول های خونی سالم جمع می شوند و آنتی بادی تولید می کنند در این شرایط سلول های سرطانی با تولید پروتئین های غیر طبیعی باعث ایجاد عوارضی در بدن بیمار می شود.

علت دقیق اینکه چرا یک سلول سرطانی میشود مشخص نیست. کوردما نیز یکی از سرطان های نادر استخوان است که شانس زنده ماندن آن خیلی بالا نیست. سرطانهای اولیه استخوان جدیترین نوع سرطان استخوان هستند. از نشانه های اولیه ی بیماری، شکستن پا یا دست است که بدون هیچ دلیلی (یا با ضربه خفیف و ملایمی) اتفاق می افتد، زیرا سرطان استخوان را ضعیف کرده و آن را نسبت به شکستگی آسیب پذیر می کند. در مقابل تومورهای اولیه بدخیم احتیاج به درمان های دارویی و جراحی داشته و در سیر خود تمایل دارند تا از محل ابتدایی خود جدا شده و در نقاط دیگر بدن ایجاد توده بکنند که به این قابلیت آنها متاستاز گفته می شود و اکثرا این حالت در ریه ها اتفاق می افتد.

بافتی که در این روند برداشته می شود باید با پیوند بافت زنده (از بدن خود بیمار)، بافت اهدایی (معمولاً از بانک استخوان) یا بافت مصنوعی (از جنس فلز یا ماده مصنوعی دیگر) جایگزین شود. همان طور که اطلاع دارید مغز استخوان شامل دو بخش جامد و مایع است که برای نمونه برداری بخش جامد از نمونه برداری بیوپسی استفاده میشود و پزشک یک سوزن بزرگ را داخل استخوان فرو میکند.

دیدگاهتان را بنویسید