پارگی لابروم لگن + علائم و درمان – کلینیک فیزیوتراپی دایان

این بیماری در نیمی از موارد همراه با دیگر ناهنجاری های سیستم اسکلتال است ولی ناهنجاری احشایی در قلب یا کلیه در این بیماران وجود ندارد. کارایی این بیماران بسته به شدت بیماری متفاوت است ولی همه آنها محدودیت هایی در قدرت، حرکات و کارآیی اندام فوقانی دارند. از علائم شکستگی شانه می توان گفت که به شدت برای فردی که دچار آسیب دیدگی شده، دردناک باشد. درد کتف و شانه از نظر شدت می تواند ملایم تا شدید باشد. گاهی اوقات و در مواردی که انحراف مچ دست شدید باشد و با حرکات کششی بهبود نیابد ممکن است عمل جراحی بتواند به بیمار کمک کند.

این برنامه ممکن است شامل مداخله دارویی، تحقیقات بیشتر مانند اشعه ایکس، اسکن استخوان، سی تی اسکن، MRI و یا تست فشار کومپارتمان باشد، یا اینکه بیمار به یک متخصص ارتوپدی ارجاع داده شود که هر روشی را که ممکن است برای بهبود وضعیت بیمار مناسب باشد، برای او درنظر بگیرد. این شرایط به معنی این است که قطعه های شکسته شده نزدیک موقعیت آناتومیک خود باقی می مانند و درمان بیمار به ندرت نیازمند بی حرکت سازی مفصل در یک بند محافظ تا زمانی است که بخش های آسیب دیده استخوان بهبود پیدا کنند. علاوه بر این بعضی از موارد آسیب دیدگی به خودی خود با استفاده از روش های درمانی عادی درمان نمی شوند، یا ممکن است درمان در صورت عدم استفاده از عمل جراحی در موقعیت اشتباه صورت گیرد.

اما ممکن است متوجه شوید که ویتامین C نقش مهمی در جلوگیری از پوکی استخوان ها ایفا می کند. گاهی اوقات عضلات چرخاننده بازو یا روتاتور کاف دچار درد شانه شده یا در زمان ایجاد شکستگی پاره می شوند. با این روش می توانید عضلات را آرام کنید و کشش را در عضلات ایجاد کنید. اگر شکستگی قبلا جراحی نشده باشد قطعات جوش نخورده با پلاک فیکس میشوند و اگر قبلا جراحی شده و با پلاک فیکس شده باشد ممکن است نیاز به تعویض پلاک وجود داشته باشد ( در مواردی که پلاک قبلی نتواند به اندازه کافی استخوان های شکسته شده را بیحرکت کند، باید عوض شود).

قسمتی از استخوان اولنا وجود ندارد و انحراف مچ دست و قوس استخوان رادیوس بیشتر از نوع قبلی است. شد ناهنجاری های قبلی بیشتر شده است. استخوان رادیوس کمی بیش از معمول قوس دارد و مچ دست کمی بطرف استخوان کوچک انحراف پیدا کرده است. عصب آگزیلاری (زیربغلی) در سمت داخل گردن جراحی و به فاصله کمی از آن عبور می کند. همزمان که به سمت دیستال حرکت میکنیم، از عرض آن کاسته می شود. اغلب زیاد چیز قابل بیانی ندارد و به وسیله سر گرد خود خاتمه می یابد و یک برآمدگی دیستال به نام زائده استیلوئید دارد.

اسفنوئید دارای روزنه ها و کانالهای عبور متعددی است که از طریق آنها ساختارهای مهم عروقی و عصبی جریان می یابد. نوع دو : این شایعترین نوع بیماری است. در افراد مبتلا به این نوع آرنج پایدار است. با این حال، پنجاه درصد بیماران مبتلا به خار پاشنه هیچ دردی را احساس نمیکنند. خوشبختانه نزدیک به ۸۰ درصد تمام موارد شکستگی شانه با در رفتن استخوان همراه نیست. همچنین در این بیماران ممکن است انگشتان طرف استخوان اولنا یعنی انگشت کوچک و یا انگشتری یا وجود نداشته و یا با ناهنجاری هایی همراه باشند. اولنا یکی از استخوان های دراز ساق دست (به عربی زند یا ساعد) است که در وضعیت آناتومیکی (یعنی به هنگام رو به جلو بودن کف دست) در طرف داخل قرار می گیرد.

زبری انتهای خارجی سطح تحتانی، به صورت خطی است به نام تراپزوئید که به طرف جلو و خارج امتداد دارد و محل اتصال قسمت تراپزوئیدِ رباط کوراکوکلاویکولار است. در مهرهداران، شکم یک حفره بزرگ بدن است که توسط عضلات شکم، از جلو و از طرفین و توسط بخشی از ستون مهرهها در پشت محصور شده است. انتهای فوقانی اولنا شامل اوله کرانون (زایده آرنجی)، زایده کورونویید (زایده منقاری) و شکاف رادیال (بریدگی رادیال) است. زایده آرنجی (اوله کرانون) و زایده منقاری (زایده کورونویید)، شکاف تروکله آر (شکاف قرقره ای) را به وجود می آورند که این شکاف با تروکله آ یا قرقره استخوان بازو (هومروس) مفصل می گردد (مفصل هومرواولنار).

اولنا به عنوان استخوان تثبیت کننده عمل می کند و با چرخش به همراه رادیوس، حرکت ساعد را امکان پذیر می سازد. هنگامی که شکستگی ترقوه بدون در رفتگی بوده یا در رفتگی آن محدود باشد، از روش های درمانی غیر از عمل جراحی به همراه مدت زمان کافی استراحت برای بیمار استفاده می شود. دست چنبری اولنا از هر ۱۰۰ هزاز تولد زنده در یک نفر دیده میشود. اطلاعات جدید کسب کرده و از آنها برای پاسخ به سؤالات مطرح شده در مراحل قبل استفاده می کنند.ارزشیابیمعلم از هر گروه می خواهد گزارش کاملی از قسمت های مختلف اسکلت و نقش هر یک در ایجاد حرکت بدن در کلاس ارائه دهد و به این وسیله، فعالیت های خود را مورد ارزیابی معلم و سایر هم کلاسی ها قرار دهد.دانش آموزان نتایج و یافته های خود از مطالعات را به کلاس ارائه می دهند و ارزیابی معلم و سایر گروه ها را از فعالیت خود دریافت می کنند.

قسمت پایینی جناغ سینه نقطه اتصالی برای ماهیچههای دیافراگم و دیواره شکمی به وجود میآورد. قسمت بالایی جناغ سینه به ترقوه و اولین دنده وصل شده است. در قسمت پروگزیمال اولنا با استخوان هومروس در مفصل آرنج مفصل می شود . مفصل آرنج ناپایدار بوده و انگشتان دست معمولا دچار ناهنجاری هستند. در زمان کودکی هدف از درمان، بدست آوردن حداکثر دامنه حرکتی در آرنج و مچ دست است. قسمت داخلی استخوان ها از جنس بافت استخوان اسفنجی یا كنسلوس است. استخوان اولنا یا زند اسفل یا زند زیرین موازی استخوان رادیوس بوده و در قسمت داخلی ساعد و در طرف انگشت کوچک دست قرار گرفته است.

ساعد بطور طبیعی شامل دو استخوان به نام های رادیوس (زند اعلی یا زند زبرین یا زند بالایی) و اولنا ( زند اسفل یا زند زیرین یا زند پایینی) است. گاهی اوقات بر اثر یک ناهنجاری مادرزادی، استخوان اولنا یا زند اسفل در زمان جنینی تشکیل نمیشود و نوزاد بدون این استخوان در ساعد متولد میشود. خلف: در تمام طول ساعد در قسمت خلفی قابل لمس است. در قسمت دیستال، اولنا با رادیوس، مفصل رادیو اولنارِ دیستال را تشکیل می دهد. دربسیاری از استخوان ها، استخوان فشرده از قسمت درونی محافظت میکند یعنی از مغز استخوان که ژله مانند است و وظیفه اش ساختن سلول های خونی است.

گاهی هم ممکن است استخوان های رادیوس و اولنا در محل شکستگی به یکدیگر بچسبند. التهاب در این ناحیه میتواند منجر به درد، ضعف و حتی بیحسی در دست و انگشتان دست شود. اما گاهی علت درد انگشتان دست رگبهرگ شدن، کشیدگی یا دررفتن انگشتان است. این لایه شامل یك عضله یعنی فلكسور سطحی انگشتان Flexor digitorum superficialis است. اولنا استخوانی دراز است که در ناحیه ساعد واقع شده است.

اعصاب عمده در ناحیه ساعد سه عصب مدیان و اولنار و رادیال هستند. پاسخ : بعضی از مفصل ها در جهت های مختلفی می چرخند؛ مانند مفصل بین بازو و شانه . پیوند نزدیکی بین فشار خون بالا و مسائل مختلف مربوط به سلامتی از جمله سکتهی مغزی، حملهی قلبی و تصلب شرایین وجود دارد. در مواردی که سر پیچ زیر پوست باشد و بیمار را اذیت کند ممکن است نیاز به خارج کردن آن باشد. دیر جوش خوردن معمولا در شکستگی های یک سوم پایینی استخوان اولنا دیده میشود و علت آن معمولا اختلال در خونرسانی محل شکستگی و یا جااندازی ناکامل یا بیحرکتی ناکافی در محل شکستگی است.

بد جوش خوردن شکستگی ساعد میتواند به صورت زاویه دار شدن استخوان ها در محل شکستگی و یا بصورت کوتاه شده یک یا هر دو استخوان باشد. زاویه زیگفوئید حدود 75 درجه است. طول آن حدود 12 سانتیمتر، عرض وسیع آن 9 سانتیمتر و ضخامت آن حدود 6 سانتیمتر است. در بیماران مبتلا به نوع، طول استخوان اولنا کوتاه تر شده است. درد ناگهانی و احساس تیزی هنگام نفس کشیدن و یا سرفه می تواند به معنای ابتلا به ذات الریه باشد به خصوص اگر اخیرا به برونشیت و یا آنفولانزا مبتلا شده باشید.

مقاله کاملی در خصوص رژیم اتکینز نوشته ام اما به تصور بعضی، رژیم کتوژنیک و اتکینز یکی است در صورتی که رژیم کتوژنیک اولاً بیش از صد سال است در دنیا در مراکز درمانی و بیمارستانها در حال اجراست و دوماً یک رژیم کاملاً علمی می باشد و فقط یه اسم و تبلیغ نیست. گوش میانی منطقهای بین پردهی گوش و حلزون آن است. غشاء بین استخوانی به کنار بین استخوانی استخوان های رادیوس و اولنا متصل می گردد. سرطان استخوان می تواند از هر استخوانی در بدن شروع شود ، اما معمولاً لگن یا استخوان های بلند دست و پاها را درگیر می کند.

از تکه های یخ بر روی ناحیه آسیب دیده برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در هر ساعت برای ۱ تا ۲ روز اول پس از آسیب دیدگی استفاده کنید. اگر با توجه مطالبی که در بالاتر بیان کردیم فکر میکنید که مچ پایتان دچار شکستگی شده است؛ به هیچ عنوان بر روی پایتان راه نروید و سعی کنید آن را حرکت ندهید و تا حد ممکن سعی کنید با تماس گرفتن با اورژانس خود را به بیمارستان یا کلینیکهای پزشکی برسانید.

بچه باید در شب و هنگام خوابیدن از اسپلینت های مخصوص استفاده کند تا اندام فوقانی را در حالت مناسب نگه دارد. در این حالت درمان مشکل ایجاد شده با استفاده از روش های درمانی پیچیده تر انجام می شود. در این حالت غلاف تاندون در پایه انگشت ملتهب میشود. لایم که نوعی بیماری باکتریایی است موجب میشود تا تمرکز فرد بیمار دچار آسیب بشود و حافظه کوتاه مدت خود را – در طول بیماری – از دست بدهد. انتهای تحتانی اولنا شامل سری کوچک و زایده نیزه ای (استیلویید) است.

دیدگاهتان را بنویسید