نرگس نهان: سـرطان درد است نـه مرگ – روزنامه ۸صبح

تعهدم در بخش منسجمساختن زنان بسیار بلند است، کارکردن با نسلی که مطرحاند، ولی ناامید استند. اکثر بیماران (حدود ۹۰٪) در مرحله مزمن تشخیص داده میشوند که اغلب بدون علامت است. این رشد سلولی در تومورهای بدخیم که همان سرطان است تا حدی ادامه مییابد که در صورت عدم درمان تمامی قسمتهای بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار مياندازد. علائمی که با آن CML ظاهر میشود بستگی به مرحله بیماری دارد. CML یک نوع از لوسمی است که با افزایش غلظت و رشد سلولهای میلوئیدی در مغز استخوان و انباشت این سلولها در خون مشخص میشود.

ممکن است این گونه احساس شود که عبور غذا بیش از حد معمول طول می کشد و احساس گرفتار شدن غذا در فرد ایجاد شود یا به احساس خفگی منجر شود. تورم، خارش، كبودي يا افزايش ضخامت پوست پستان كه معمولاً ناگهاني است و گاهي طي چند روز منجر به تنگ شدن لباس زير در سمت مبتلا مي شود. • داشتن سابقه ی خانوادگی: اگر در خانواده ی خود فردی را داشته باشید که به این سرطان مبتلا شده باشد، شما درمعرض خطر بیش تری قرار دارید. آنچه حائز اهمیت است و تفاوت اصلی این دو نوع تومور را سبب میشود این است که روند زیاد شدن سلولها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود ولی در تومورهای بدخیم به صورت غیرقابل مهار ادامه می یابد.

سرطانهای سارکوم را میتوان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: سارکوم بافت نرم و سارکوم استخوان، یا استئوسارکوم. علت بروز سرطان سارکوم چیست؟ علت ها بطور کلی ناشناخته هستند. همان گونه كه قبلاً گفته شد، اغلب اين توده ها منفرد و بدون درد هستند. شايعترين علامت سرطان پستان، بروز يك توده منفرد و بدون درد در پستان است. پرتودرمانی از اقداماتی است که پزشکان قبل از و آوردن به عمل جراحی آنرا با تشخیص شدت درگیری تجویز خواهند کرد.

زمانی که سلولهای بدخیم یا سرطانی در روده بزرگ تشکیل شوند، سرطان ایجاد میشود. شایع ترین نوع سرطان پستان، سرطان از منشاء مجاری شیری است و از آنجا که این نوع بافت بیشتر در یک چهارم بالایی و خارجی پستان وجود دارد، در حدود نيمي از سرطانهاي پستان در یک چهارم فوقاني و خارجي آن يافت مي شوند، اما در هر بخشي از بافت پستان، ميتواند سرطان پستان ایجاد شود. به یاد داشته باشید که هرچه درمان سرطان رحم زودتر و در مراحل اولیه آغاز شود شانس درمان بالاتر می رود و احتمال بروز عوارض و خطرات کمتر می شود.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر تصمیم به عدم درمان بگیرید هنوز می توانید برای درد یا سایر علائم مراقبت های حمایتی دریافت کنید. توجه داشته باشید که علائم این بیماری در بسیاری از موارد، شبیه عفونت یا التهاب پستان می باشد که به علل مختلف از جمله شیردهی یا ضربه ایجاد می شوند. ♦ با توجه به بیماری بدخیمی که این بیماران دارند و این که دوره های سنگین شیمی درمانی باعث کاهش محسوس اشتها و حالت تهوع و استفراغ می گردد، این بیماران مقدار زیادی از وزن و انرژی خود را از دست می دهند. در این موارد ممکن است بیماری بهطور تصادفی با مشاهده تعداد زیادی از گلبولهای سفید خون طی یک آزمایش روزمره تشخیص داده شود.

به طور خلاصه آنچه اهمیت زیادی دارد این است که بیماران مبتلا به این بیماری، در صورت درمان مناسب، طول عمر طبیعی خواهند داشت. به عقيده بسياري از متخصصين، این بیماری باعث مرگ در اغلب افراد مبتلا نمی شود و بسياري از زنان «با» اين نوع از سرطان فوت مي كنند نه «به علت آن»! با اينكه ترشحات نوك پستان معمولاً همراه با سرطان پستان نيستند، ولي به علت احتمال وجود سرطان در برخي از موارد، بررسي دقيق آنها ضروري است.

علت ایجاد این نوع از لوسمی مزمن، وجود یک کروموزم غیر طبیعی کوچک در خون و مغز استخوان این افراد است که این کروموزم فیلادلفیا یا Ph1 نام دارد. این بدان معنی است که داروها به جریان خون می روند و برای رسیدن و از بین بردن سلول های سرطانی در سراسر بدن گردش می کنند. با گذشت زمان، ممكن است سلولهای سرطانی از طريق سيستم لنفاوي يا جريان خون به غدد لنفاوی یا سایر اعضای بدن منتشر شوند. در تمام سرطان ها، مرحله بیماری مهمترین عامل در تعیین پیش آگهی یا در واقع پیش بینی بیماری در آینده است.

مواد شیمیدرمانی معمولاً بهصورت داخل وریدی (تزریق در رگ) تزریق میشود و یا اینکه بهصورت قرص و یا کپسول بلعیده میشود. شیمی درمانی نوعی درمان دارویی است که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده میکنند. زمانی که این شرایط شکل می گیرد، آنچه وارد مری می شود می تواند به طور مستقیم وارد نای و پس از آن ریه ها شود. سلولها، كوچكترين اجزاي ساختماني موجود زنده هستند كه ميتوانند در بدن به طور مستقل فعاليت كنند. همانگونه كه قبلاً گفته شد، سلولهاي سرطاني توانايي پخش شدن از طريق خون و لنف و تهاجم به ساير نقاط بدن را دارند.

شايعترين محل تهاجم سرطان هاي پستان به غدد لنفاوي زيربغل مي باشد. سلولهاي سرطاني، مجاری لنفاوي را مسدود ميكنند و باعث تورم پوست پستان ميشوند. آنچه از اهميت ويژه اي برخوردار است اين موضوع است كه بزرگي غدد لنفاوي زيربغل مي تواند به دليل ضايعات خوش خیم و حتي التهاب ها و ضربه به ناحيه دست و يا پستان باشد. باید توجه داشت که قضاوت در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن توده، بعهده پزشک معالج بوده و پس از بررسی های دقیق مقدور خواهد بود.

اما به طور کلی باید گفت که سرطان مری از انواع سرطانهای خطرناک در جهان است. سرطانهای مهاجم با منشاء لوبولهاي پستانی از داخل لوبهاي پستان که شیر را در مواقع مورد نیاز تولید می کنند، شروع مي شوند و مانند نوع قبلي مي توانند توسط خون يا لنف به بخش هاي ديگر بدن انتشار يابند. نکته مهم این است که بروز اين نوع از سرطان ميتواند باعث افزايش تراكم پستاني در مقايسه با ماموگرافيهاي قبلي بيمار شود و اين يافته بايد به عنوان يك يافته مشكوك در نظر گرفته شود. بنابراین درمان این بیماری مورد اختلاف نظر جدی است.

بنابراین قبل از مراجعه به پزشک و تشخیص قطعی نگران نباشید. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از آن­ها، بی­درنگ نزد پزشک متخصص زنان بروید. اين تغييرات به صورت فرورفتگي و يا كشيدگي پوست پستان بروز مي كنند. كشيدگي پوست، اگر چه علامتی مهم است ولی يافته قطعي دال بر سرطان نيست و گاهي به دنبال بيماري هاي خوش خيم پستان نيز ديده مي شود. باشد. در اين موارد معاينه دقيق بيمار و بررسي هاي تشخيصي مي توانند وجود بيماري را در پستان مشخص نمايند. و از آنجا كه هم در بيماري هاي خوش خيم و هم در سرطان پستان مي تواند ديده شود، بهتر است در صورت لمس هر توده در پستان، جهت بررسي آن به پزشك مراجعه نماييد.

در حقيقت اين بيماري طبق نظر بسياري از متخصصين، جزو بيماري هاي سرطانی محسوب نشده و تنها یک ضایعه پیش سرطانی می باشد. جراحی در بیمارانی که تومورهای سرطانی آنها انتشار نداشته است، ممکن است بهبود دهنده باشد. از این روش که برای مشاهدهی قسمت بالایی معده استفاده میشود آندوسکوپی فوقانی گفته میشود. این آزمایشها که برای جستجوی سرطان معده استفاده میشوند شامل سی تی اسکن و نوع خاصی از آزمایش اشعه ایکس به نام بلع باریم است.

دیدگاهتان را بنویسید