ماساژ قلبی – دکتر مرسی پایگاه جامع اطلاعات پزشکی و درمانی

اگر تشخیص نبض برای شما دشوار است، میتوانید علائم حیاتی بیمار را از روی تنفس و سطح هوشیاری بررسی کنید. مطالعات متعددی وجود دارد که به بررسی اثر ماساژ درمانی سر و شانه بر کاهش سردرد پرداختهاند؛ در سال ۲۰۰۲، محققان به بررسی تاثیر ماساژ بر ۴ نفر از مبتلایان به سردرد شدید مزمن پرداختند. سن : مردان بالای ۴۵ سال و زنان بالای ۵۵ سال بیشتر احتمال دارد که حمله قلبی را نسبت به مردان و زنان جوان تر داشته باشند. از جمله دیگر علائم حمله قلبی می توان به خستگی غیر معمول و بدون توجیه، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

مهمترین و مؤثرترین اقدام در انجام یک CPR با کیفیت بالا (High quality CPR) ماساژ قلبی بدون وقفه است. بین هر 30 ماساژ قلبی بیش از چند ثانیه وقفه وجود نداشته باشد. قطعا اولین سوالی که در ذهن شما به وجود میآید این است که چگونه تشخیص دهید کسی که دچار حادثه شده به ماساژ قلبی نیاز دارد؟ چنانچه فرد حس کرد که به فشار بیشتر نیاز دارد فشار خود را کمی زیاد کنید. پای خود را طوری بگیرید که انگشت شست در وسط کف پا قرار گیرد، سپس با حرکت دایره ای هر کدام از کف پا را به مدت ۱۰ دقیقه با روغن زیتون یا روغن نارگیل ماساژ دهید.

کف دستان خود را به هم بمالید تا گرم شود. شست یا دو انگشت دست خود را در قسمت گوشتی و بیرونی پایین استخوان قوزک و پاشنه پا بگذارید و با روش فشار و چرخش انگشتهای دست، قسمت بیرونی و اطراف قوزک پا را کاملاً ماساژ دهید. امروزه با کامپیوتری شدن کارها اففراد مجبورند ساعات زیادی را باپشت میز کامپیوتر بنشینند. گرچه مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده، ولی امتحان آن هم ضرر ندارد بعلاوه بسیاری از بانوان قسم میخورند که این کار برایشان نتیجهبخش بوده است. این روش خستگی شما را از بین می برد و اگر از بی خوابی رنج می برید، می تواند به خواب آرام شما کمک کند.

ماساژ پشت برای رفع خستگی و دیگر ماساژها، در همه جای دنیا جزء نرمش های آرام بخش به حساب می آید. برای ماساژ این عضلات نخست به صورت نقطهای، فشاری کمی روی عضلات ستون فقرات وارد کنید و این ماساژ نقطهای را روی همه عضلات ستون فقرات از پایین تا بالا تکرار کنید و آنگاه با فشار انگشت شست در دو طرف ستون فقرات عضلات را ماساژ دهید. این دستگاه با ایجاد سیگنال هایی به ماهیچههای شکم باعث از بین رفتن چربی های اضافی و تناسب اندام شکم شما می شود. بهبود سمزدایی بدن و تمیز شدن کبد و حذف هورمونهای اضافی از بدن.

با ماساژدرمانی، بین هیپوتالاموس و تخمدان یک ارتباط موثر برقرار میشود که به آن، چرخه بازخورد میگویند و باعث تنظیم و کنترل هورمونهای تولیدی بدن میشود. به کمک ماساژ قبل از بارداری می توانید با ذهن و بدن خود ارتباط برقرار کنید و کسب انرژی مثبت می تواند سلامت روانی، جسمی و احساسی شما را افزایش دهد. سی.پی.آر یا احیاء قلبی-ریوی شامل اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز انجام میشود و تلاش میشود تا گردش خون وتنفس به طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون خودبخودی بیمار برقرار شود.

دست ها روی قفسه سینه باشد ، اعمال فشار را متوقف کنید و اجازه دهید قفسه سینه به حالت طبیعی خود بازگردد . بیشتر حملات قلبی شامل ناراحتی در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه می شوند که بیش از چند دقیقه طول می کشد و یا از بین می رود و دوباره بر می گردد. سپس سرتان را به یک سمت بچرخانید تا توپ گلف را حرکت دهید. در ادامه برای اجرای بهتر ماساژ و تخلیه بیشتر کوفتگی و اسپاسمهایی که عضلات پشت را درگیر کرده به یک توپ تنیس نیاز دارید.

با این که ماساژ به شما تضمین نمیکند که دچار پارگی نشوید و یا به روشهای دیگر مثل اپیزیوتومی و یا بخیه نیاز نداشته باشید، اما میتواند به شما کمک کند برخی از احساساتی که ممکن است وقتی نوزاد شما وارد دنیا میشود احساس کنید را پنهان کنید. 6. انجام این ماساژ کف لگن مادر را بیشتر آماده کشش نموده و باز شدن آن را آسان خواهد کرد، که به نوبه خود فشار کمتری بر روی سر نوزاد در طول 30 دقیقه آخر روند زایمان طبیعی وارد خواهد نمود. با این حال، پاره شدن دستگاه تناسلی یک پدیده شایع در هنگام تولد نوزاد با روش زایمان طبیعی است.

این فشار نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. مهمترین نکته برای شروع احیای قلبی، ایمن بودن محل برای فرد حادثهدیده و فرد امدادگر است؛ برای نجات جان یک انسان دیگر، نباید جان شخص امدادگر در خطر جدی قرار بگیرد. یقینا در چنین لحظهای نجات جان آن فرد ارزش بسیار بالایی دارد. شناسایی سریع نشانه های سکته قلبی مهم ترین فاکتور در نجات جان فرد و کاهش اثرات بلند مدت هستند. همچنین ماساژ دادن پاها گردش خون در این منطقه را افزایش داده و باعث احساس راحتی در آنها میشود که این مورد نیز ارتباط مستقیمی با کاهش میزان استرس در بدن دارد.

میزان استرس را کاهش می دهد و سردرد را از بین می برد و ریشه مو را قوی می گرداند و در نهایت گردش خون در ناحیه سر و گردن را تنظیم می کند. در بررسی بیمارانی در لس آنجلس برای بررسی ماساژ درمانی برای سکته قلبی، بعد از عمل بای-پس قلب حکایت از کاهش درد و اسپاسم عضلانی داشته است. به هیچ عنوان این ماساژ را در دوره قاعدگی، در طول دوره لوتئال بعد از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام ندهید. یعنی این علائم ممکن است در بین افراد مختلف متفاوت از هم باشد.

ازآنجاییکه ماساژ دادن یک حرفه است، تصور اینکه ما هم بتوانیم این کار را انجام دهیم، کمی دشوار است اما باید بدانیم انجام هیچ کاری با آموزش و تمرین، محال نیست. ما امروز در این مقاله از مجله پزشکی میخواهیم برای شما همراهان عزیز، از نحوه انجام یک ماساژ کاربردی بگوییم که با مقداری تمرین میتوانید آن را انجام دهید و از اثرات بسیار خوب آن بهره ببرید. با ما در سایت خوب میشی همراه بمانید تا روشهای مختلف قطع سریع پریود را توضیح دهیم. به خصوص اگر وقت زیادی را با رایانه و یا تلفن همراه می گذرانید، برای از بین بردن خستگی چشمانتان از روش ماساژ بین دو چشم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید