ماساژ درمانی چیست و چه عوارض و مزایایی دارد؟

در درمان فیزیکی استاندارد، معمولا ورزشهای تقویتکننده و ماساژ سوئدی استفاده میشود. معمولا ماساژ سوئدی 60 تا 90 دقیقه طول میکشد. حملات صورت گرفته برای هر فرد متفاوت است و حداکثر به 8 حمله در طول روز میرسد. سکتههای مغزی معمولا ناتوانکننده هستند و فرد مبتلا، گرفتار نقصهای فیزیکی مانند مشکلات حرکتی و همچنین درد، افسردگی و مشکلات احساسی میشود. همچنین این ماساژ عمیق میتواند از مقدار هورمون کورتیزول «هورمون استرس» در بدن کاسته و فرد را در حالت آرامش قرار دهد. بهدلیل اثرات مؤثر ماساژ تایلندی روی دستگاه عضلانی-اسکلتی، این ماساژ میتواند بیماری آرتروز را که باعث درد در مفاصل دستها، زانوها، کمر و گردن میشد، بهبود بخشد.

البته اثرات کاهش درد در هر دو نوع درمان، یکسان بود. البته ماساژ سوئدی نسبت به ماساژ تایلندی، شناختهشدهتر است، اما ماساژ تایلندی برای درمان تمام این مشکلات روحی و روانی، بسیار مؤثر عمل میکند. اما گاهی این چاقی صورت و تجمع چربیها بهخصوص در نواحی گردن كه به غبغب معروف است، آنقدر زیاد میشود كه شكل ظاهری صورت را بسیار بد میكند و باعث كم شدن اعتماد به نفس فرد میشود. بهطور مثال، روغن اسطوخدوس، آرامشبخش است و از اضطراب و تنش فرد میکاهد. این امر به شما کمک می کند در برخورد با اضطراب و ترس از باردار نشدن، قوی تر باشید.

میتوانید از این نوع ماساژ بر روی هر نوع ماسکی استفاده کنید، حتی می توانید از آن بر روی کرم شب خود استفاده کنید تا بهتر روی پوستتان بماند. گاهی اوقات یک ماساژ آروماتراپی فقط روی کمر، شانهها و سر تمرکز دارد. سلامت پاها تاثیر بسیار مهمی در سلامت اندام های دیگر بدن مان و بهتر شدن کیفیت زندگی مان دارد. گیاه جنسینگ به عنوان مکمل غذایی به عنوان راه چاقی صورت و دیگر اندامها نقش دارد.

ماساژ سر تأثیر آرامشبخش روی عضلات سر و گردن دارد و به همین خاطر میتواند فشار، تنش و درد حاصل از سردرد عصبی را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که ماساژ تایلندی مانند ماساژ سوئدی، میتواند دامنه حرکات دستوپاها و دیگر بخشهای بدن را افزایش دهد. درگیرکردن خفیف ماهیچه ها و مفاصل نیز یکی دیگر از هدایای ماساژ سوئدی، به کسانی است که این روش را به بقیه روش ها ترجیح می دهند. تعدادی دیگر بر این باورند که ماساژ میتواند به رهایی برخی مواد شیمیایی مانند سروتونین یا اندورفین در بدن کمک کند. در بررسی و آزمایشی که ماساژ تایلندی بههمراه روغن زنجبیل و روغن نارگیل انجام شده بود، عملکرد سیستم ایمنی بیماران مبتلا به سرطان کلون که تحت درمانهای شیمیایی بودند، بهتر شد.

اگر دچار آسیب مکرر به عضله شدهاید، ماساژ ورزشی گزینه خوبی است، مانند آنچه که ممکن است از انجام یک ورزش دریافت کنید. همچنین اگر مستعد آسیب هستید، گزینه خوبی است، زیرا میتواند برای جلوگیری از آسیبهای ورزشی استفاده شود. برخی مطالعات نشان داده اند که یک جلسه ماساژ میتواند به کاهش “وضعیت اضطراب” (واکنش به یک وضعیت خاص)، فشار خون و ضربان قلب کمک کند. اگر کسی بخواهد روی یک ناحیه خاص از بدن خود تمرکز کند، آن ها می توانند با یک درمانگر ماساژ برای برنامه ریزی جلسات منظم صحبت کنند تا زمانی که از نتایج راضی شوند.

بسیاری از کسانی که قصد دارند تا مفاصل خود را منعطف کنند و بیماریهای جسمی خود را درمان کنند به سراغ استفاده از ماساز تایلندی میروند. ماساز در روشهای اصلاح حركت و ساختار: این تكنیكها بر ساختار و حركت بدن تأكید دارند .این روشها بدن را با كمك وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حركتی ، سازماندهی و كامل می كنند. برای کاهش درد پریود در دوران قاعدگی میتوان از این روشها استفاده کرد.

ماساژ نقطه ماشهای میتواند به شما در مدیریت درد مزمن کمک کند. محققان دریافتهاند که ماساژ تایلندی میتواند با بهبود پارامترهای روانشناختی، مانند خلقوخو، اضطراب، تنش و حتی گیجی و سردرگمی، حال روحی فرد را خوب کند. ماساژ تایلندی تا حد زیادی میتواند از مقدار این آنزیم در بدن بکاهد و از مقدار اضطراب فرد کم کند. ابتدا فرد باید مقادیر زیادی از یک مایع روان کننده را به انگشت خود آغشته کند. در طول ماساژ بافت عمیق، ماساژ درمانگر شما از ضربات آهسته و فشار عمیق انگشت برای کاهش تنش از عمیقترین لایههای عضلات و بافتهای همبند استفاده میکند.

فواید: زمانی که در آب شناور هستید بیشتر بر روی تنفس خود تمرکز می کنید و به همین دلیل نفس های عمیق کشیده و به آرامش بیشتری دست پیدا می کنید. ماساژ سنگ داغ شاید تنش عضلانی بیشتری را نسبت به ماساژ سوئدی به دلیل گرمای اضافه کاهش دهد. ماساژ سوئدی را برای آرامش یا مدیریت درد جزئی انتخاب کنید. ماساژ محکم باعث تشدید جریان خون در قسمتهایی میشود که پیشاپیش جریان خون در آنها زیاد است و اینکار ممکن است باعث ایجاد عفونت، خارش، ناراحتی و درد شود.

ماساژ تایلندی به عنوان یک نوع درمان برای احیای سلامتی از طریق افزایش جریان خون، توان بخشی ناکارآمد یا ضعیف، ارتقا وضعیت درست و نیز رسیدن به آرامش مطلوب در نظر گرفته می شود. فواید: باعث از بین بردن فشار ماهیچه ای شده و دردهایی که از طریق اسیب های ورزش، جراحی و تصادفات به بدن وارد شده را از بین می برد. سپس سی-پی-آر را فورا آغاز کنید، اگر تنها نیستید، شما بلافاصله احیاء را آغاز کنید و به دستیارتان بگویید از طریق تلفن تقاضای کمک کند.

سپس صورت را با آب ولرم شست و شو دهید. ماساژور معمولا تصمیم می گیرد که از روغن های ضروری استفاده کند، اما شما می توانید آنها را در صورت انتخاب خودتان اولویت دهید. علاوه بر اين اگر وقت یا بودجه كافي برای ماساژ منظم ندارید ، ماساژور برقي گزینه مناسبی است. شما میتوانید لباسهای گشاد و راحت بپوشید که ماساژور به پاهای شما دسترسی داشته باشد. شلوارک گشاد و لباس آستین حلقهای، گزینه مناسبی است. اگر ترجیح میدهید لباس بپوشید، مطمئن شوید که نازک و گشاد است و به درمانگر اجازه دسترسی به عضلات شما را میدهد. مطمئن باشید هر کجا را انتخاب میکنید، امن و تمیز باشد و خطر افتادن شما را تهدید نکند.

این نوع ماساژ همچنین شاید به بهبود انعطافپذیری و عملکرد ورزشی کمک کند و خطر آسیب را کاهش دهد. مقدار چرخش و انعطافپذیری شانه و مچ پای داوطلبان آزمایش پس از انجام ماساژ تایلندی، بهطور چشمگیری بهبود یافته بود. این کار را در طول روز و در زمان فراغت انجام دهید تا از شر سردردهای روزمره در امان باشید. در طول ماساژ با سنگ داغ، سنگهای گرم شده در نواحی مختلف بدن شما قرار میگیرند. در طول دوران بارداری، هورمونهای پروژسترون و آرامش توسط بدن آزاد میشوند که نقش مهمی در در شل کردن و نرمی ماهیچههای رحم ایفا میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید