شکستگی استخوان کف پا (متاتارس) بدون جراحی قابل درمان است؟

درد کف پا دلایل مختلفی دارد ارزیابی صحیح و تشخیص علت درد کف پا در انتخاب بهترین روش درمان درد کف پا بسیار موثر است. تصادف رانندگی و سوانح ورزشی از دلایل رایج ایجاد شکستگی در استخوان های پا هستند. پزشک برای تشخیص اطلاعاتی در مورد شرح کامل سلامتی بیمار کسب میکند در صورت نیاز بیمار را به صورت فیزیکی معاینه می کند پوشیدن کفش های ورزشی در هنگام معاینه می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پزشک قرار دهد. اجتناب از برخی فعالیتهای ورزشی با کفش نامناسب و فشار آوردن به انگشتان شست پا ، میتواند از بروز علائمی که همراه با این ناهنجاری رخ میدهند، جلوگیری کند.

به خاطر بالا رفتن طبیعی وزن بدن در دوران بارداری ، مرکز ثقل بدن شخص در این دوران کاملا تغییر می کند و جا به جا می شود و این تغییر باعث اضافه شدن باری که پاها باید تحمل کنند و وارد آمدن فشار مضاعف به زانو ها و پاها می باشد. میخچهها زائدههای کوچک و گرد با پوست ضخیم و سفت هستند که میتوانند باعث درد و ناراحتی شدید در هنگام راه رفتن شوند. این بیماری باعث میشود استخوانها ضعیف و شکننده شوند، در صورتی که استخوانهای جدید با همان سرعتی که از بافت استخوان پیرتر برداشت میشود، تولید نمیشوند.

انتهای پروگزیمال استخوان بازو نیز شامل قسمت های ذیل است.سر استخوام بازو که یک قسمت کروی شکل با سطحی صاف است که در حفره دوری استخوان کتف قرار می گیرد. ابتدا به پزشک متخصص مراجعه می کنید و پزشک با پرسیدن سوالاتی از شما یک شرح حال کلی از چگونگی آسیب دیدگی و علائم آن بدست می آورد. زمانیکه پا به صورت کامل کشیده میشود یا به سمت بیرون و داخل میچرخد و همزمان با آن درد کف پا ایجاد میشود نشان دهنده آسیب دیدگی های ماهیچه کف پا است همچنین ممکن است زمانیکه با کمک یک شی ثابت مفصل پا را حرکت میدهیم درد ایجاد شود.

این در ممکن است در اثر آسیب به استخوان پاشنه، التهاب تاندون، آرتریت یا فاشیای پلانتار، و استفاده بیش از حد یا فشار روی پا با دویدن در مسافت طولانی یا پوشیدن کفش های پاشنه بلند یا نامناسب ایجاد شود. این درد ممکن است در اثر آسیب به استخوان پاشنه، التهاب تاندون، آرتریت یا فاشیای پلانتار، و استفاده بیش از حد یا فشار روی پا از دویدن طولانی یا پوشیدن کفش های پاشنه بلند یا نامناسب ایجاد شود. بیماری خار پاشنه پا یکی از علل درد پاشنه پا است که با درد و التهاب لیگامان بلند و ضخیمی، موسوم به فاشیای پلانتار، همراه است که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده شده است و استخوان پاشنه را به پنجه و انگشتان وصل میکند.

آسیب دیدگی کف پا یکی ازرایج ترین علل درد کف پا است. یکی از این موارد که گاها نادیده گرفته می شود نیز ، ورم و درد پا در بارداری است. اما شکستگی های به اصطلاح خستگی (شکستگی استرس) نیز وجود دارد. این در در ابتدا فقط در موقع انجام فعالیت های سنگین بدنی مانند بلند کردن اشیاء سنگین ایجاد میشود. سپس اگر درد اجازه دهد، میتوان تمرینات تحمل وزن تدریجی را انجام داد. و در تصویر بالا میتوان جااندازی شكستگی ایلیوم و استابولوم را مشاهده كرد.

استفاده از اینگونه کفشها به حفاظت از پاشنه و قوس کف پا کمک میکند و در نهایت تسکین درد را بههمراه دارد. درد پاشنه ممکن است به درمان با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، یا ناپروکسن پاسخ دهد.در بسیاری از موارد یک دستگاه ارتوپدی کاربردی می تواند علل درد پاشنه و قوس را از جمله عدم تعادل بیومکانیک را اصلاح کند. با این حال، درمان غیر جراحی برخی شکستگی ها نیز می تواند به عوارض طولانی مدتی از جمله درد، آرتروز و لنگیدن منجر شود. بعضی خانم ها نیز ممکن است به خاطر اضافه وزن دچار گرفتگی عضلات پا و واریس شوند.

ممکن است برای درمان درد کف پا از تزریق کورتیزون نیز بهره گرفته شود. آسیب دیدگی های ماهیچه های پا هم ممکن است با کشیدگی، استفاده بیش ازحد مفصل، تحمیل وزن زیاد روی پا، کبودی یا بریده شدن پا ایجاد شود. یخ هم می تواند برای کاهش درد و التهاب، برروی منطقه آسیب دیده استفاده شود. کشش فاشیا پلانتار: در حالی که نشستهاید، پای آسیب دیده خود را روی زانوی پای دیگر قرار دهید. کبودی درناحیه پا از علائم آسیب دیدگی بر اثر فشارمستقیم بر پا است کبودی در ناحیه پا به علل مختلفی از جمله پا گذاشتن کسی روی پای شما، یا قدم گذاشتن رروی یک جسم سخت ایجاد میشود در این حالت بافت های کف پا نمیتوانند کف پا را پشتیبانی کنند و کبودی ایجاد میشود ضربه روی پا که باعث ایجاد درد، تغییر رنگ پوست، تورم و تغییر در نحوه راه رفتن میشود نشان دهنده آسیب دیدگی های شدید کف پا است.

پا درد می تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله شدید، حاد، همراه با سوزش و آزاردهند. این اتفاق معمولا ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از شکستگی روی می دهد و با علائمی چون سرفه، تنگی نفس، احساس بی قراری، اضطراب، تندشدن تنفس و نبض و علائم شوک همراه است. با مشاهده به علائم تورم و کبودی و احساس درد در مچ پای خود به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کنید.

پزشک به بیماران توصیه میکند تا زمانی که درد ایجاد شده ناشی از خار پاشنه بهبود نیافته است، به پای خود استراحت دهند و وزنی را به پای خود وارد نکنند. آسیب دیدگی های ناشی از ضربه های جزئی زمانی ایجاد میشود که ساختارهای بدن تحت فشار قرار می گیرد. استراحت مفصل باعث جلوگیری از ایجاد فشار بر این ناحیه میشود و به آن فرصت بهبودی میدهد. در وقع فیزیوتراپیست تمریناتی را به بیمار آموزش میدهد که میتواند در روند بهبودی موثر باشد. پس از بررسی سوابق پزشکی، پزشک پاشنه و پای بیمار را مشاهده میکند. گاهی ورزش های کف پای صاف و حتی ماساژ کف پا نیزمی تواند در درمان درد کف پا مثر باشد.

کشیدگی، رگ به رگ شدن، کبودی وشکستگی براثر یک فشار یا ترکیبی از فشار ها روی پا ایجاد میشود آسیب دیدگی هایی مانند زمانیکه فردی برروی پای شما پا میگذارد فقط باعث کبودی پا نمیشود بلکه میتواند منجربه آسیب دیدگی ساختارهای اولیه و ثانویه پا شود تعداد زیادی از ماهیچه های ناحیه تحتانی ساق پا به ناحیه پا یا نزدیک کف پا متصل شده اند. درموارد شدید زمانیکه روی کف پا فشار وارد شود درد افزایش میابد بروز دردهای خاص که منجر به ضعف در کف پا میشوند نشان دهنده مشکل و اختلال در ناحیه خاصی از پا است. با استفاده از روش های صحیح میتوان ناحیه آسیب دیده را با ناحیه سالم مقایسه کرد و اختلال در این مفصل را تشخیص داد.

از دیگر جاذبههای خاص این کلیسا میتوان به نشان ملی خانواده شوارزنبرگ (Schwarzenberg) اشاره کرد که با استخوان ساخته و در معرض تماشا گذاشته شده است! استراحت کردن علاوه بر اینکه به تسکین درد حاد کمک میکند، از بدتر شدن وضعیت فعلی جلوگیری خواهد کرد. آتل حفاظت و حمایت کافی را برای پا ایجاد خواهد کرد تا زمانی که بهبودی کامل شود. در طول معاینه فیزیکی، جراح شانه محل دقیق درد را مشخص می کند و وجود هر گونه ناپایداری شانه یا ایجاد محدودیت در دامنه حرکتی آن را تشخیص می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید