شکستگی استخوان اسکافوئید در مچ دست. علائم،علل، درمان و عوارض

نشیمنگاه قسمت تحتانی – خلفی و شرمگاه شامل قسمت تحتانی ،قدامی استخوان است.خاصره دو انتها و سه سطح دارد.انتهای فوقانی وسعت زیادی داشته و به ستیغ خاصره موسوم است. حفره استابولوم دقیقا در محل اتصال سه قسمت ایلیوم، ایسکیوم و بوبیس استخوان بی نام قرار دارد. دقیقا همان دلایل کاهش گلبولهای قرمز چون هموگلوبین را هم تخریب میکنند باز کاهش مقدار آن در خون میشوند. همچنین ممکن است با کاهش فشار داخل استخوان، مویرگ های آن بازتر شده و خون بیشتری به سر استخوان ران برسد. شکستگی جابجا شده در انگشت پا می تواند باعث کج به نظر رسیدن انگشت و در برخی موارد، شکستگی جابجا شده ممکن است منجر به بیرون زدن استخوان شود.

شکستگی جابجا شده به این معنی است که استخوان شکسته از جای خود خارج شده است. شکستگی گاه جزیی و همراه با دررفتگی اندک یا بدون دررفتگی است و گاه شدیدتر و توأم با دررفتگی کامل هر دو سر استخوان است که اصلاح آن نیاز به عمل جراحی دارد. اگر چه تقریباً هر کودکی میتواند به آپوفیزیت کالکانه دچار شود، اما کودکانی که در ورزشهایی شرکت میکنند که در آنها نیاز زیادی به پریدن است بیش از همه در خطر ابتلا به این عارضه هستند. هر فردی می تواند دچار شکستگی استخوان شود، اما برخی شرایط و عوامل احتمال بروز شکستگی استخوان را افزایش می دهند.

هر تمرین را در ابتدا به آهستگی شروع کنید و در صورت بروز درد از شدت حرکت بکاهید. افراد همچنین نباید بانداژ را به صورت دایره ای دور انگشت پا بپیچند، زیرا ممکن است جریان خون به انگشت پا را محدود کرده و باعث آسیب دائمی شود. چنانچه این ماده در خون زیاد شود یرقان یا زردی به وجود میاید. فشار زیاد روی استخوان در نهایت باعث ترک خوردن آن می گردد.

جراحی: جراحی جهت درمان شکستگی انگشتان پا ممکن است باعث آسیب عصبی شده و در نهایت منجر به عفونت گردد. اگر چه نحوه درمان به دلیل واقعی درد پاشنه پا بستگی دارد، با این حال اکثر افراد به درمانهای عصبی محافظهکارانه پاسخ میدهند. سایر علل کمتر شایع ناهنجاریهای هالوکس والگوس شامل تروما (رگ به رگ شدنها ، شکستگیها و آسیبهای عصبی) ، اختلالات عصبی عضلانی (بیماری فلج اطفال یا Charcot-Marie-Tooth) و اختلاف طول اندام (یک پا کوتاهتر از پای دیگر) میباشد که در آن پای بلندتر دچار انحراف شست پا میشود.

برخی از افراد ممکن است بتوانند پس از استراحت به راه رفتن روی انگشت پا ادامه دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است درد را ناتوان کننده بدانند. ورزش منظم می تواند خطر زمین خوردن را در افراد بالای 65 سال کاهش دهد. ما در کتاب(تورات)،به بنی اسرائیل اعلام کردیم که قطعاً شما دوبار در زمین فساد می کنید و برتری جوییِ بزرگی خواهید کرد. هنگام پیاده روی فشار زیادی روی عضلات و تاندون ها اعمال می شود که باعث افزایش درد و حساسیت در ناحیه ساق پا می گردد. رگ به رگ شدن انگشت پا زمانی ایجاد می شود که عضلات و رباط های انگشت پا آسیب ببینند.

بهبودی رگ به رگ شدن انگشتان پا ممکن است حدود 4 تا 6 هفته زمان ببرد. این موضوع می تواند منجر به مشکلات تعادل و صدمات وارده به پا شود که مدت زمان بیشتری برای بهبودی آنها نیاز است. شکستگیهای سزاموئید ممکن است در بهبودی مشکل داشته باشند و باعث درد طولانی مدت شده و بر عملکرد ورزشی تأثیر منفی بگذارند. این نوع شکستگیها که به نام شکستگیهای تروماتیک شناخته میشوند، در ورزشکاران رایج است. • ضربهای یا تروماتیک: این نوع شکستگی به دلیل وارد شدن ضربه یا صدمه در سانحههایی مانند زمین خوردن هنگام دویدن، دوچرخه سواری یا اسکیتبرد رخ میدهد.

زمین خوردن در هنگام انجام ورزشهایی مثل فوتبال، شیرجه، بسکتبال و… پس از اینکه جااندازی قطعات شکسته استخوان به خوبی انجام پذیرفت، استخوان باید بیحرکت نگه داشته شود تا مراحل جوش خوردن استخوان به درستی انجام گیرد. تا زمانیکه جوش خوردن استخوان به طور کامل انجام نشده باشد، همچنان این احتمال وجود دارد که بار دیگر قطعات استخوان جابجا شوند. شکستگی ترکه تری: که استخوان از یک سمت دچار شکستگی و از سمت دیگر دچار خمیدگی می شود. اغلب برای یک شکستگی همراه با کندگی استخوان، انجام زود هنگام جراحی توصیه می شود.

اطمینان یافتن از ایمن بودن محیط خانه برای سپری شدن دوره نقاهت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بعد از عمل نیاز به گچ و آتل انگشت کوچک پا نیست و معمولا از کفش های مخصوصی استفاده می شود (به مدت ۶ تا ۸ هفته). گچ گرفتن انگشت پا بعد از جراحی روشی است که به فرد اجازه می دهد نواحی آسیب دیده را بدون تحرک نگه دارد. بنابراین پزشک ممکن است از آتل یا گچ گرفتن استفاده کند و در صورتی که شکستگی باز باشد، وسایلی مانند پین یا پیچ را در استخوان قرار دهد تا جابجایی قطعات استخوان اتفاق نیفتد.

پس از برداشتن آتل یا باز کردن گچ، برنامه توانبخشی به منظور از بین بردن اثرهای ناشی از دوران بیحرکت بودن و بازیابی توانایی حرکتی انگشت شروع میشود. شکستگی های استرسی معمولاً خط مو برداشتن استخوان است که پس از فشار مکرر روی استخوان رخ می دهد. ترک برداشتن کامل با جزیی استخوان را شکستگی گویند. شکستگی ها همچنین می توانند در دو انتهای پروگزیمال (نزدیک تر) و دیستال (دورتر) استخوان رخ دهند. شکستگی همراه با جابه جا شدگی: انتهای استخوان در محل شکستگی جدا می شوند و دیگر در امتداد یکدیگر قرار ندارد. نورون های حرکتی که کنترل ماهیچه ها را در اختیار دارند، بدنه سلولی در یک سمت، آکسون در مرکز و دندریت در سوی دیگر دارند.

اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف معمولاً محل واقعی و موقعیت استخوان های آسیب دیده را نشان می دهد. به کاربردن یخ، حمام کردن متناوب با آب گرم وآب یخ برای درمان درد مچ دست وکاهش تورم که براثرجریان ضعیف خون درمفصل آسیب دیده ایجاد می شود. روش RICE برای بسیاری از انواع آسیب ها از جمله شکستگی انگشتان پا مفید است. در ادامه مثالهایی از تمرینهای مفید توانخشی این عارضه توضیح داده میشود. در بسیاری موارد نیز نیاز است تا آزمایشات و تصویربرداریهایی صورت گیرد تا نوع شکستگی به طور کامل تشخیص داده شود. این نوع شکستگی نیز متداول نیست.

زمان درمان و بهبود شکستگی انگشت پا بسته به علت و شدت شکستگی متفاوت است. تقسیم بندی متفاوتی برای شکستگی ها وجود دارد ،مهم ترین آنها تقسیم بندی بر اساس باز یا بسته بودن شکستگی وکامل و ناکامل بودن شکستگی است. ستون مهرهها به شما در چرخیدن خم شدن و ایستادن کمک میکنند، همچنین از نخاع حفاظت میکند؛ نخاع بسته بزرگی از اعصاب است که اطلاعات را از مغز به سایر اعضای بدن میفرستد.

پاها، اساس سیستم کلی بدن هستند و اگر کف پا یا پاشنهی پای شما درد کند، این درد به تمامی بدن شما منتقل میشود. اگر نفس عمیق بکشید دنده را در جلوی بدن به آسانی لمس خواهید کرد. همچنین اگر لازم باشد که شخص را به بیمارستان برسانید، باید وی را طوری بلند کنید که کمترین فشار به قسمت آسیب دیده وارد شود. به علت دیاستاز شدید سمفیز و هماچوری برای بیمار سیستو یورتروگرافی انجام شد تا سلامت دستگاه اداری تحتانی وی بررسی شود. فراموش نکنید که شما به عنوان یک فرد غیر متخصص تنها کاری که میتوانید برای فردی که دچار شکستگی شده است انجام دهید این است که وی را بیحرکت نگه دارید تا امدادهای اولیه از راه برسند.

اگر فرد به دنبال درمان نباشد، این علائم ممکن است برای چند هفته باقی بماند. شما ممکن است در معرض خطر بالای شکستگی مچ پا باشید اگر: اگر در تمرینات سخت ورزشی شرکت میکنید و یا به عبارت دیگر ورزش را به طور حرفهای دنبال میکنید.ورزشهایی مانند بسکتبال، ژیمناستیک، تنیس، فوتبال و … در این سفر،حضرت رسول،بهشت و جهنّم را دید،وضعیّت بهشتیان و نعمت هایشان و دوزخیان و عذاب هایشان از مشاهدات دیگر پیامبر بود.وقتی پیامبر داستان معراج را بیان فرمود،بعضی مردم کم ظرفیّت از دین برگشتند. شکستگی باز نوعی از شکستگی است که همراه با زخم است که میتواند منجر به عفونت شود.

زمان بهبود شکستگی انگشتان پا بدون شک از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. استخوان متاکارپ انگشت کوچک استخوانی است که بیش از دیگر استخوانهای دست احتمال شکستگی آن وجود دارد. مرتبا قسمت هایی از آن جذب شده و قسمت های دیگر جایگزین آن میشود و اتفاقا همین قابلیت تغییر و ترمیم است كه به آن قدرت میدهد. استخوان نازک ، پهن و ذوزنقه ای شکل است که قسمت خلفی دیواره میانی بینی را تشکیل میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید