سرطان از چی پیدا می شود؟

تومور های استخوانی در استخوان های اندام های تحتانی مانند لگن و ران شایع تر هستند تومور های استخوانی ممکن است ناشی از انتقال توده آلوده از بافت های دیگر توسط خون و لنف باشد یا منشا اولیه آن ها بافت استخوان باشد که در این شرایط آن را تومور اولیه استخوان اطلاق می کنند. شایع ترین نوع سرطان اولیه استخوان استئوسارکوم نامیده می شود. لازم به ذکر است پسران به مراتب بیشتر از دختران به این سرطان بدخیم استخوانی مبتلا میشوند و شایعترین نوع این سرطان زانوها را مبتلا میکند. معمولاً تومرهای استخوانی در استخوانهای دراز دستها و پاها، اطراف زانوها و شانه ها ایجاد می شود.

تومورهای استخوانی می توانند اولیه و یا ثانویه باشند. بیشتر موارد ابتلا به اوستئوسارکوم از خطاهای تصادفی و غیر قابل پیشبینی در مولکول وراثتی DNE موجود در سلولهای استخوانی در زمانهای تراکم رشد استخوانها ناشی میشود. زمانی که سلول های تشکیل دهنده بافت ها به علت تغییراتی که در ساختار طبیعی آن ها ایجاد شده است دچار رشد و تقسیم های غیر عادی و پی در پی می شوند توده های بافتی به نام تومور تشکیل می شود. ● آیا می توان از بروز سرطان استخوان جلوگیری کرد؟ اگرچه آمار دقیقی در دست نیست ولی تصور می شود که از هر یک میلیون نفر جمعیت کشور در یک سال تعداد ۱۰ مورد بیمار، مبتلا به سرطان اولیه استخوان می شوند.

مولتیپل میلوما با یک سلول پلاسمای غیر طبیعی در مغز استخوان آغاز می شود و خیلی سریع تکثیر می شود. نکتهی دیگر این که افرادی که غذاهای تصفیه شده (شکر سفید و آرد سفید) مصرف میکنند و دارای فقر مواد گیاهی در غذاهایشان هستند مقدار کمتری مایع صفرا در مدفوع آنها دیده میشود؛ زیرا آنان نیز مانند موشهای آزمایشگاهی مورد مطالعه، مایع صفراوی درون کولون خود را تجزیه و به کار سینوژنهای سرطانآور تبدیل کردهاند؛ از طرف دیگر افرادی که غذاهای تصفیه نشده و طبیعی (دارای فیبر گیاهی) مصرف میکنند دو گروه باکتری به نامهای استرپتوکوک و باکتری لاکتیک که مایع صفرا را تجزیه و تبدیل نمیکنند در رودهشان ایجاد میشود و در تأیید این مطلب، افرادی که مصرف کنندهی غذاهای حاوی فیبر گیاهی هستند مقدار بیشتری مایع صفراوی تجزیه شده در مدفوع خود دارند.

هیچ یافته آزمایشگاهی نیز در تایید این بیماری وجود ندارد و قطعی ترین راه تشخیصی انجام نمونه برداری از تومور استخوان است که این کار بایستی توسط همان پزشکی صورت گیرد که جراحی نهایی را بر روی بیمار انجام خواهد داد. علائم و نشانه های میلوما متعدد می تواند متفاوت باشد و در اوایل بیماری ممکن است هیچ یک وجود نداشته باشد. گاهی اوقات سرطان استخوان هیچ نشانه خاصی ندارد. پزشکان معمولاً بیش از یک نوع درمان را برای معالجه سرطان استخوان ترکیب میکنند. بعضی از افراد مبتلا به این بیماری بعد از جراحی نیاز به پرتو درمانی داشته باشند و افرادی که عمل جراحی نیاز نداشتند نیز امکان دارد نیاز به پرتو درمانی داشته باشند.پرتو درمانی می تواند با بسیاری از درمان های دیگر انجام شود که در روند بهبودی بسیار تاثیر گذار خواهد بود که حد الامکان از نظر فشار روانی نگرانی ها را نسبت به طول عمرافراد مبتلا به سرطان استخوان را کمتر می کند.

جهشهای خاص ژنی و یا حذفهای ژنی منجر به تکثیر غیرقابل کنترل سلولی میشوند و به طور کلی عدم تعادل مواد غذایی، سیستم دفاعی بدن را بیدار میکند و این سیستم به روشی پناه میبرد که بدن را برای عفونتها و سرطان مستعد کند. هورمون درمانی، روشی درمانی برای پایان دادن به تولید هورمون مردانه تستوسترون توسط بدن می باشد. و در صورت ابتلا در سنین بالا امکان متاستاز آن ها بالا می رود. در این خصوص گفتنی است که طبق دستورالعمل های مجمع اروپایی و نیز استاندارد موسسه تحقیقات استاندارد ایران حداکثر مطلوب سختی آب mg/l 150 برحسب کربنات کلسیم و حداکثر مجاز آن ۵۰۰ mg/l می باشد.

درد، نخستین علامت و شروع آن خفیف است که با مسکن های معمولی نیز بر طرف می شود. برای تشخیص زودرس آن نکات مهمی وجود دارد: معمولاً تقارن در ضایعۀ پوستی وجود ندارد و یک نیمۀ ضایعه با طرف دیگر متفاوت است. تشخیص زودرس آن از اهمیت بسیار برخوردار است. این تستها برای تشخیص زودرس انواع سرطان به کار میروند و اگر این کار به موقع انجام شود و سرطان زود و قبل از پیشرفت تشخیص داده شود امید به درمان سرطان بسیار بالا میرود. برای اکثر عوارض جانبی درمان هایی وجود دارد، اما جلوگیری از آنها مهم است.

انکوژن ها پروتئین هایی را در سلول تولید می کنند که نظم کنترل شده تکثیر سلولی را تحت تاثیر قرار داده و باعث ازدیاد سلولی و تکثیر بیش از حد آنها در بدن می شوند که به آنها تومور استخوانی می گویند. بازگشت اسید معده (رفلکس معده): بیماری رفلکس معده به مری در بعضی افراد به صورت عادی مشاهده میشود و میتواند باعث التهاب انتهای مری شود. به عنوان مثال ، اگرچه پروتئین خون بالا در افراد کم آب یافت می شود ، اما مشکل اصلی ضخیم شدن پلاسما است.

این نوع سرطان از یک ناحیه سرطانی دیگر به استخوانها شیوع می یابد. کندروسارکوم تومر سرطانی است که تقریباً یک چهارم همه تومرهای بدخیم را شامل می شود و دومین نوع جدی سرطان استخوان به حساب می آید. برخی از تومور ها استخوان را از بین می برند و برخی در آن یک حفره ایجاد می کنند. پس از جراحی، ممکن است از پرتودرمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده استفاده شود. درمان ممکن است شامل قرار دادن استنت در مری و/یا نای شود. همانطور که سایر درمان ها ایجاد شده اند ، قطع عضو معمولاً کم می شود.

در این مرحله رشد تومور سریع بوده و به بافت نرم اطراف نیز دست اندازی می کند و ایجاد تورم در ناحیه را می کند. پرهیز از روشهای برنزهسازی پوست، پوشاندن سر و صورت و گردن با کلاه و عینک از آفتاب شدید و استفاده از کرمهای ضد آفتاب میتواند به این امر کمک کند. به نظر می رسد گرده گل با همین خاصیت ضد التهابی خود توانسته در روند درمان پروستات تاثیرگذار باشد. شیمی درمانی نیز از روشهای درمان سرطان استخوان است.. به طور معمول، کسانی که در سن کمتر مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده می شوند، دارای اختلاف ژنتیکی بیشتر یا جهش های ژنتیکی هستند که می تواند به سرطان کمک کند.

تشخیص سرطان در مراحل اولیه می تواند به بیماران کمک کند درمان های موثرتری را دریافت کنند. روش های درمانی مختلفی با توجه به نوع و محل سرطان وجود دارند، درمان هایی همچون پرتو درمانی، جراحی و برداشتن توده سرطانی، شیمی درمانی، انجماد درمانی، درمان هدفمند، پیوند مغز استخوان، ایمونو تراپی و غیره. با توجه به اینکه این تومور ها اکثرا در افراد جوان و فعال ایجاد می شود و در این مرحله معمولا کوفتگی ها و ضربات حین ورزش را اشتباها عامل ایجاد درد قلمداد می کنند. با توجه به بیماری بدخیمی که این بیماران دارند و این که دوره های سنگین شیمی درمانی باعث کاهش محسوس اشتها و حالت تهوع و استفراغ می گردد، این بیماران مقدار زیادی از وزن و انرژی خود را از دست می دهند.

در مقابل تومورهای اولیه بدخیم احتیاج به درمان های دارویی و جراحی داشته و در سیر خود تمایل دارند تا از محل ابتدایی خود جدا شده و در نقاط دیگر بدن ایجاد توده بکنند که به این قابلیت آنها متاستاز گفته می شود و اکثرا این حالت در ریه ها اتفاق می افتد. بیشترین تأثیر روی ریه است و پس از آن سرطانهای پروستات، سر و گردن، مثانه، دهانهی رحم، مری و پانکراس ممکن است ایجاد شود؛ هم چنین عوامل ژنتیکی هم در این جا تأثیر عمدهای دارد چرا که مطالعات جمعیتی ژنتیکی روی دوقلوهای همسان و غیر همسان نشان داده است که ژنهای خاصی مسئول تمایل اعتیاد به نیکوتین هستند و در بعضی افراد نوعی تمایل ذاتی به نیکوتین و مشتقات آن وجود دارد.

تمایل ضایعات scc به زخمیشدن و خونریزیکردن از bcc بیشتر است. تعداد موارد جدید سرطانهای پوست هرساله از مجموع موارد سرطانهای پستان، پروستات، ریه و کولون بیشتر است. تعداد کمی از سرطان های استخوان با عوامل وراثتی مرتبط هستند ، در حالی که موارد دیگر مربوط به قرار گیری های قبلی در معرض پرتو است. پیشگیری ثانویه: این مرحله شامل تشخیص بیماری قبل از بروز نشانههای آن است که به وسیلهی آزمایشات غربالگری بین جمعیت در معرض خطر انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید