دکتر علی فرخانی – متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

پزشک همچنین از شما خواهد پرسید که علائمچگونه شروع شده، چه تاثیری بر فعالیت های روزانه ی شما می گذارند و همچنین این که در شب احساس درد می کنید یا خیر.پزشک مفصل ران شما را معاینه کرده و حرکات آن را بررسی می کند، این عمل به او اطلاعات کافی برای برنامه ریزییک برنامه ی درمانی را می دهد؛ با این حال ممکن است برای تشخیص عارضه های دیگر، نیاز به انجام آزمایشات دیگری نیز باشد. شایع ترین علت ایجاد خار پاشنه فشار زیاد یا توزیع ناهموار فشار در هنگام راه رفتن یا دویدن است.

دکتر وریانی با تشخیص و درمان سریع دررفتگی مچ دست میتواند به کاهش احتمال بروز عوارضی نظیر آرتروز و از بین رفتن بافتهای استخوانی کمک کند. سابقه خانوادگی بطور خاص می تواند به تشخیص وجود مشکلات ارثی (مثل آرتروز) کمک موثر کند. رابطه میان آرتروز و پارگی لابروم لگن به دو صورت است: فرسایش غضروف ناشی از آرتروز منجر به پارگی لابروم شده و یا پارگی لابروم سال ها بعد خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد. تصمیمگیری برای حاملگی بعد از جراحی بینی یا قبل از آن میتواند دشوار باشد.

اما آیا استخوان محکم و قوی بینی استخوانی را می توان با اشعه لیزر تراش داد؟ کم پیش می آید که در بدن گربه غیر از استخوان پا، استخوان جای دیگری بشکند. امکان پیش گیری از شانه درد، در همه موارد وجود ندارد. در طی تست های غربالگری سه ماهه اول بارداری، وجود و یا عدم بیماری هایی مانند تریزومی 18 و تریزومی 21 (سندروم داون) و تریزومی 13 بررسی می شود، یعنی کروموزوم های شماره 13 و 18 و 21 جنین را از جهت سه تایی بودن که نوعی ناهنجاری است، بررسی می کنند. مکانهای رایج برای خارهای استخوانی در پشت یا کف پا، استخوان پاشنه پا، اطراف مفاصلی که دارای غضروف تحلیل رفته هستند و در ستون فقرات مجاور دیسکهای تحلیل رفته است.

خار پاشنه پایین (یا تحتانی) در اثر فشار بیش از حد به فاشیای کف پا ایجاد میشود. عضلات سطح دورسال یا خلفی یا پشتی ساعد هم در دو لایه سطحی و عمقی قرار گرفته اند. هنگامی که محل خار استخوان در دسترس باشد، استفاده از سرمای موضعی می تواند کمک کند. 2. 2 چه چیزی باعث خار استخوان می شود؟ خار پاشنه پایین پا (زیر پا ؛ ناحیه کف پا): این نوع خار پاشنه یک برجستگی استخوانی در قسمت زیرین پاشنه پا است. سلول های استئوبلاست در طول حیات هر استخوان مرتبا استخوان جدید میسازند و سلول های دیگری به نام استئوکلاست هم مرتبا قسمت هایی از استخوان را جذب میکنند.

خارها معمولاً در اثر التهابی ایجاد میشوند که تشکیل استخوان جدید را تحریک میکند. خار استخوانی (استئوفیت) برآمدگی نوک تیز کوچکی از استخوان است که معمولاً در اثر التهاب موضعی مانند آرتریت دژنراتیو (استئوآرتریت) یا تاندونیت ایجاد میشود. خار پاشنه عقب (یا خلفی) در اثر فشار بیش از حد روی تاندون آشیل ایجاد میشود. تحت فشار قرار دادن بیش از حد پاشنه با ایستادن طولانی مدت یا انجام ورزش در مدت زمان طولانی میتواند استرسهای غیر فیزیولوژیکی ایجاد کند. در واقع تغذیه سالم چه از طریق کاهش وزن و چه از طریق محتویات آنتیاکسیدانی میتواند به کاهش بروز خار پاشنه و کمکردن التهاب اطراف آن کمک کند.

بسته به محل خار معمولاً از داروهای ضدالتهابی که هم به صورت خوراکی (NSAIDهای بدون نسخه) و هم از طریق تزریق موضعی استروئید (Kenalog، Depomedrol، Celestone) تجویز می شوند، استفاده می شود. تزریق استروئید: راهکار درمانی دیگری است که در صورت پاسخ ندادن به مسکنها و سایر درمانها در نظر گرفته میشود. در صورتیکه شکستگی استخوان های ساعد جابجایی داشته باشند در بچه ها سعی در جااندازی بسته شکستگی میشود. خارهای استخوانی در نواحی التهاب یا آسیب غضروف یا تاندون های مجاور ایجاد می شوند و ممکن است علائمی ایجاد کند یا نکند.

با این حال، این تاندون همچنین شایع ترین محل پارگی یا تاندونیت است؛ التهاب تاندون به دلیل استفاده بیش از حد. در حالی که یک فیزیولوژیست به مطالعه چگونگی تولید صفرا، نقش کبد در تغذیه و تنظیم عملکردهای بدن میپردازد. نمونه هایی از علل التهاب موضعی در لبه مفاصل که باعث ایجاد خار می شود، التهاب تاندون ها و رباط هایی است که به استخوان می چسبند. این امر بهتدریج موجب اعمال فشار غیریکنواخت به عضلات و استخوانهای پا شده و در واقع علائم التهاب فاشیای کف پا و درد را تشدید میکند.

برداشتن خار و آزاد شدن فاشیای کف پا از جمله اقدامات جراحی است که برای خار پاشنه انجام میشود. خار پاشنه لزوماً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست فقط در اشعه ایکس دیده میشود. درد توصیف شده، تیز و شدید در ناحیه پاشنه پا است که به محض راهرفتن بیمار پس از یک دوره استراحت شروع میشود. کشش فاشیای کف پا: برای این منظور پیشنهاد میشود از یک باند کشی استفاده کنید. تقویت عضلات کف پا: برای این منظور سعی کنید خودکاری را از روی زمین با پا و با کمک گرفتن از عضلات کف پا بردارید و برای چند ثانیه نگهدارید.

برای این منظور هر روز ۲ مرتبه پای خود را به مدت ده دقیقه در یک تشت آب گرم بگذارید. استخوان های نزدیک به مچ، استخوان قاپ (Talus) و پاشنه (Calcaneus) که بزرگ ترین استخوان های پا هستند. بنابراین اگرچه خار پاشنه پا بهظاهر بیاهمیت است، ولی باید آن را حتما درمان کرد. درمان جایگزینی تستوسترون می تواند به بهبود علائم کمبود تستوسترون کمک کند، اما داروهای پوکی استخوان در مردان برای درمان پوکی استخوان بهتر مطالعه شده اند و بنابراین به تنهایی یا علاوه بر تستوسترون توصیه می شود.

از آنجایی که شخص برای اینکه کمتر درد را تجربه کند مجبور است از پاشنه پا کمتر استفاده کند و بنابراین لنگلنگان راه میرود. در شکستگی های باز اغلب برای اینکه از عفونت(استئومیلیت) به استخوان جلوگیری شود، باید آن را شست و شود دهند که این کار را در اتاق عمل انجام می دهند. در صورتی که بافت های مجاور را تحریک کنند می توانند با درد، بی حسی، حساسیت و ضعف همراه باشند. اغلب تومورهای استخوانی غیر سرطانی هستند، اما همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است آنها همچنان مشکلاتی برای شما ایجاد کنند.

اندازه گیری قطر قدامی – خلفی تنگه فوقانی در معاینات زنان و زایمان اهمیت زیادی دارد؛ از نظر بالینی از طریق توشه واژینال میتوان این قطر را محاسبه کرد. وقتی تاندون آشیل شما بیش از حد تحت فشار قرار گیرد، احتمال رشد این نوع استخوان را بیشتر میکند در این حالت ، در قسمت فوقانی (پشت) استخوان پاشنه رشد میکند. گاهی اوقات زمانی که خار پاشنه در انتهای استخوان پاشنه ایجاد میشود، التهاب کل قسمت پایینی پا (فاسئیت کف پا) وجود دارد. التهاب بافت کف پا، فاشئیت کف پا، می تواند منجر به خار استخوانی در قسمت زیرین استخوان پاشنه شود.

در واقع آنتیاکسیدانها از طریق کمکردن التهاب در فاشئیت کف پا به کاهش درد بیمار کمک میکنند. تمام افرادی که به علت درد پاشنه به پزشک مراجعه می کنند حتما میزان کلسترول شان را اندازه بگیرند. التهاب تاندون آشیل می تواند منجر به تشکیل استئوفیت در پشت استخوان پاشنه (استخوان پاشنه) شود. خار پاشنه عقب (پشت پاشنه): این نوع خار پاشنه یک رشد استخوانی است که در آن تاندون آشیل به استخوان متصل میشود. به همین دلیل به آن فاسییت کف پا نیز گفته میشود. در این حالت هر چه بخش بزرگتری از کف پا در تصویر قابل مشاهده باشد، صافی کف پای فرد نیز بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید