درمان اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات و ورزش درمانی اسکولیوز – پروفسور بیژن فروغ

در موارد نادری ممکن است برای جااندازی قطعات شکسته شده نیاز باشد که جااندازی باز انجام شود یعنی با شکاف دادن پوست، قطعات شکسته شده دیده شده و با ایزارهایی در کنار هم قرار داده شوند ولی پزشک معالج سعی میکند تا حد ممکن از روش جااندازی بسته استفاده کند چون عوارض کمتری داشته و شکستگی زودتر جوش میخورد. اگر خیلی زود شروع به راه رفتن کنید و وزن خود را بر روی پای آسیب دیده تحمیل کنید، قطعات استخوانی از جای خود خارج شده و نیاز به جراحی خواهید داشت. بررسی این موضوع به شما کمک می کند تا متوجه نیاز های بدن خود و همچنین پیشرفت های خود باشید.

در چند روز اول پس از گچ گیری بیمار باید در منزل دراز کشیده و ساق را در سطحی بالاتر از سطح قلب خود نگه دارد تا از ورم آن جلوگیری کند. سطح برونی این بخش محدب است و روی آن برآمدگیهای پیشانی دیده میشود. مهمترین این عوامل عبارتد از : شدت زیاد شکستگی بصورت خرد شدگی یا جابجایی زیاد قطعات، باز بودن شکستگی، سن بالا، وجود بیماری های زمینه ای، جااندازی یا بیحرکتی ناکافی در حین عمل جراحی و عفونت در محل شکستگی. شکستگی طولی: شکستگی در طول استخوان اتفاق میافتد. پس از انجام اقدامات اولیه برای شکستگی استخوان باید منتظر باشید تا پزشک یا پرستار در مکانی که شکستگی اتفاق افتاده است، حاضر شود و یا اینکه بیمار به نزدیکترین مرکز درمانی برده شود.

این معاینات بالینی میتواند به شما کمک کند تا مشخص شود که آیا این علائم به خاطر فشار وارد بر عصب نخاعی و یا خود نخاع است یا چیز دیگری. درصد قابل توجهی از شکستگیهای استخوان بر اثر وارد شدن فشار بسیار زیاد رخ میدهند. استخوانهای سالم بسیار مقاوم هستند و در برابر آسیب قدرت و استحکام زیادی دارند اما با افزایش سن دو عامل خطر شکستگی استخوان را بیشتر میکند: یکی ضعیف شدن استخوانها و دیگری خطر افتادن. راه رفتن در خانهای بههمریخته یا کمنور، احتمال زمین خوردن و آسیبدیدگی پا را افزایش میدهد.

یکی از مزیتهای قرص ویتامین دی این است که روند افزایش وزن را کاهش میدهد. گرفتگی پاشنه با این نوع درد در نوجوانان رایج است، زیرا استخوان پاشنه کاملا شکل نگرفته و منجر به شکل گیری استخوان اضافه می شود و بوسیله داشتن پای صاف و مسطح پدید می آید.درد از جایی شروع می شود که قبل آنکه استخوان پاشنه پا شکل بگیرد، کفش پاشنه بلند بپوشید. شکستگی گرین استیک (ترکه تری): استخوان در یک طرف تا حدودی میشکند اما شکستگی کامل نیست زیرا بقیه استخوان میتواند خم شود. در مواردی که شکستگی بدون جابجایی است یعنی قطعات شکسته شده نسبت به هم حرکت نکرده اند باید از جابجا شدن شکستگی تا وقتی قطعات به هم جوش میخورند جلوگیری کرد.

بیماری که به علت شکستگی ران تحت عمل جراحی قرار گرفته است تا وقتی شکستکی بطور کامل جوش نخورده است نباید با پای طرف شکسته شده راه برود. قسمت داخلی هر لوله رحمی از مژکهای پوشیده شده است که با عضله صاف لوله کار میکند تا تخمک را به رحم منتقل کند. عواملی ممکن است این جوش خوردن را به تاخیر بیندازد و یا کلا مانع آن شود. این شکستگی ها اکثرا به علت ضربه مستقیم به کناره خارجی ساق ایجاد میشوند. گاهی اوقات هم شکستگی بدنبال ضربات غیر مستقیم بخصوص در حین ورزش ایجاد میشود. از اتصال این دو بخش مفاصل تیبیوفمورال داخلی و خارجی ایجاد می گردد.

به این تصویر بدست آمده نمای رخ پا یا Anteroposterior یا به اختصار AP میگویند. در دو تصویر بالا میتوان مسیر پیچ در مهره اول ساكروم را مشاهده كرد كه بصورت مایل از خلف به قدام و از كائودال به سفالاد است. 1- انحنای ناحیه گردن؛ با تحدب قدامی که تا دومین مهره سینه ای ادامه دارد. توده استخوانی حداکثر تا حدودی ارثی است و همچنین در گروه­های قومی متفاوت است. بیشتر شکستگیها در نتیجه افتادن و یا تصادف با اتومبیل اتفاق میافتند.

درد بر روی استخوان درشت نی همراه با تورم در ناحیه شکستگی وجود دارد. در درمان شکستگی های هر دو استخوان ساق پزشک معالج در اکثر اوقات فقط اقدام به جااندازی و درمان شکستگی استخوان درشت نی میکند و کاری با استخوان نازک نی ندارد. مقدار وزن گذاشتن روی پا و زمان انجام آن به تشخیص پزشک است. در همان زمان راهب بزرگ با شیشه کوچکی مملو از خاک Golgotha بازگشت. در این مقاله شما را با ضرب دیدگی های نواحی مختلف بدن از جمله مچ دست و انگشتان آن و همچنین مچ پا، ساق پا و زانو آشنا کرده و بهترین روش های درمانی ضرب دیدگی را نیز به شما ارائه خواهیم داد.

اگر فرد بیهوش است یا خونریزی دارد، ابتدا باید برای این علائم اقدام درمانی صورت گیرد و بعد به شکستگی استخوان پرداخته شود. به این صورت که در اطاق عمل و پس از بیهوشی یا بیحسی، ابتدا قطعات شکسته شده بصورت بسته جااندازی شده و سپس پزشک معالج با شکاف طولی چند سانتیمتری که در جلوی زیر زانو میدهد سوراخی را در قسمت های بالایی استخوان درشت نی ایجاد کرده و از طریق آن میله داخل استخوانی Intramedullary nail را به درون کانال استخوان تیبیا ( درشت نی) میفرستد. دوم: همانطور که ذکر شد در درمان شکستگی های هر دو استخوان ساق پزشک معالج در اکثر اوقات فقط اقدام به جااندازی و درمان شکستگی استخوان درشت نی میکند و کاری با استخوان نازک نی ندارد.

یک پزشک دست شما را از نظر تورم ، کبودی و سایر علائم آسیب بررسی می کند. از آنجایی که در شکستگی اسکافوئید تورم و کبودی زیاد نیست ممکن است در تشخیص آن اشتباه شود. بیمار با شکستگی را ترجیحا باید در چند ساعت اول بعد شکستگی جراحی کرد. بعد از حدود 4 تا 6 هفته، این شکستگی کم کم رو به بهبودی می رود. برای پاسخ به این سؤالات همراه ما باشید تا با هم بررسی کنیم که پیوند استخوان به چه شکل است و تا چه حد ممکن است برای ما دردناک باشد؟

در این آسیب ها معمولا شکستگی بصورت عرضی یا خرد شده است. شکستگی عرضی: شکستگی بر طول استخوان عمود است. خرد شدگی استخوان: استخوان به شکل قطعات ریز خرد میشود. هدف از جااندازی بسته استخوان های ساق بدست آوردن طول اولیه استخوان درشت نی و بدست آوردن امتداد طولی مناسب در این استخوان است و جااندازی خیلی دقیق قطعات شکسته شده ممکن است عملی و حتی مطلوب نباشد. به علت شدت بالای ضربه و اینکه استخوان درشت نی دقیقا زیر پوست قرار گرفته است این شکستگی ها به آسانی تبدیل به شکستگی باز میشوند.

این میله تمام طول کانال استخوانی از بالا تا پایین استخوان درشت نی را طی کرده و قطعات شکسته شده را محکم در کنار یکدیگر قرار میدهد. در چند هفته اولی که ساق بیمار در گچ قرار دارد پزشک معالج چند بار از آن رادیوگرافی به عمل میاورد تا مطمئن شود شکستگی جابجایی پیدا نخواهد کرد. پزشک معالج در چند هفته ابتدایی بطور مکرر از ساق عکسبرداری میکند تا اگر شکستگی دچار جابجایی مجدد شد متوجه آن شده و اقدامات لازم را انجام دهد. اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) ایدیوپاتیک اغلب در طول رشد ناگهانی بدن در دوران بلوغ و اوایل نوجوانی (در دختران معمولا در سنین بین 10 تا 12 سال و در پسران در سنین بین 11 تا 16 سال) ایجاد می شود.

عدم تسکین درد ف حتی پس از عمل جراحی ، میتواند ناشی از حرکت انگشتان پا به سمت محل انحراف قبلی خود باشد، چون عمل جراحی انحراف شست پا همیشه مشکلات مکانیکی را برطرف نمیکند. استفاده از کمربند طبی اسکولیوز را درمان نمی کند، بلکه معمولا از تشدید انحراف جلوگیری می کند. ملانوسیتها نیز رنگدانه مو را تولید میکنند. پلاسما سلها در حالت عادی مسئول تولید آنتی بادی و دفاع از بدن هستند اما در برخی افراد تکثیر این سلولها از کنترل خارج شده و حالت سرطانی به خود میگیرند.

پس از چند روز که حال عمومی بیمار بهتر شد میتوان اکسترنال فیکساتور را خارج کرده و از میله داخل استخوانی استفاده کرد. پزشک جزئیات آسیب فرد را بررسی کرده و با او درباره خطرات و مزایای هر دو درمان جراحی و غیر جراحی بحث خواهد کرد. در این روش پزشک معالج ساق بیمار را در اطاق عمل و تحت بیهوشی عمومی جااندازی کرده و سپس اندام تحتانی را در گچ بلندی قرار میدهد.

در این روش بعد از جااندازی قطعات شکسته شده به روش باز یا بسته، یک میله در داخل کانال استخوانی ران قرار میگیرد ( استخوان ران در قسمت وسط به شکل یک لوله تو خالی است). خونریزی : بعد از شکستگی استخوان ران خون زیادی از محل شکستگی و از عروق پاره شده به داخل عضلات ران ریخته میشود. بیماریهای زمینهای مثل پوکی استخوان و عفونت نیز میتوانند سبب بروز انواعی از شکستگی شوند. اسکلت ضمیمهای از استخوانهای اندام ثانوی مثل اندام زیرین پشتیبانی میکند و آنها را به قسمتهای دیگر بدن متصل میکند.

3-آنان که برای رد کردن دین،منطق ندارند،با مثل زدن،به پیامبر بدگویی و او را تحقیر می کنند. در این موارد برای تثبیت و بیحرکت کردن قطعات شکسته شده ممکن است از اکسترنال فیکساتور استفاده شود. مفصل بین این دو استخوان را مفصل کارپو متاکارپال Carpometacarpal joint میگویند. پس از درمان جراحی شکستگی تنه استخوان ران، بیمار باید هرچه زودتر حرکات مفصل زانو را شروع کند و گرنه دچار محدودیت حرکت زانو میشود. پس از اینکه پزشک معالج با بررسی رادیوگرافی های بعدی تشخیص داد که شکستگی بطور کامل جوش خورده است بیمار میتواند بدون عصا راه برود.

دیدگاهتان را بنویسید