تحقیق در مورد مغز انسان، ساختار و چگونگی کار آن – دانشچی

اشعه ایکس. این تست، تصاویر دو بعدی را از شکستگی در اختیار قرار می دهد. سی تی اسکن که تصاویر دقیقتری نسبت به اشعه ایکس ارائه میدهد. بانداژ به شکل حرف ۸ اگر سفت بسته شود میتواند با فشار بر روی ورید های شانه موجب ورم اندام فوقانی شود و یا ممکن است با فشار بر روی اعصاب شانه موجب فلج اعصابی شود که از ناحیه شانه عبور میکنند. آرنج تنیس بازان Tennis Elbow ، آرنج گلف بازان Golf Elbow هر دو نوعی تاندینیت هستند، به این معنی که در اثر استفاده بیش از حد از مفصل آرنج، تاندون های اطراف آرنج آسیب دیده اند .

این ضربات مستقیم میتوانند بطور مثال بدنبال اصابت چوبدستی به استخوان ایجاد شوند. در این مقاله، ما نگاهی به آناتومی ترقوه، لندمارک های استخوانی و نکات بالینی خواهیم داشت. تصادف اتومبیل. آسیبهای لهکننده که در تصادفات اتومبیل شایع هستند، ممکن است سبب شکستگیهایی شوند که نیاز به عمل جراحی دارند. درمان اکثر این شکستگی ها بصورت غیر جراحی است. وقتی هر دو استخوان ساعد شکسته شده است شکل ظاهری ساعد بیمار تغییر میابد. پزشک معالج اجازه میدهد قطعات شکسته شده در همان وضعیت جابجا شده جوش بخورند.

در هر صورت اگر از این روش درمانی استفاده میشود بیمار باید بعد از چند روز مجددا به پزشک معالج مراجعه کند تا پزشک از سفت نبودن بانداژ و عدم فشار بانداژ بر روی عروق و اعصاب مطمئن شود. نیرو را از اندام فوقانی به اسکلت محوری (axial skeleton) منتقل می کند. از ساختارهای عصبی عروقی واقع در خلف خود که وظیفه خونرسانی و عصب دهی اندام فوقانی را برعهده دارند، محافظت می کند. معمولا قطعه خارجی بر اثر وزن اندام فوقانی به سمت پایین و بر اثر انقباض عضلات اطراف شانه به سمت داخل جابجا میشود.

به این برجستگی Hump میگویند. جااندازی دقیق این شکستگی بصورت بسته معمولا امکانپذیر نیست و در اکثر موارد نیازی هم به جااندازی بسته وجود ندارد. آیا راهحلهایی برای نشستن بر روی صندلی وجود دارد که بتواند به این وضعیت کمک کند؟ ترقوه یک استخوان بلند است که در طول خود دو قوس دارد و به شکل حرف S البته با انحنای کمتر است. به این کوژی، شیار قرقرهای (ناچ تروکلئار) هم میگویند. جلوگیری میکند. درد ساق پا که به سندرم فشار تیبیال داخلی هم شناخته میشود میتواند دردناک باشد و برنامههای تمرینی را مختل کند.

استخوان ترقوه تا سن بیست سالگی کاملا سفت و محکم نمیشود و تا این سن بر اثر ضربات مستقیم به راحتی دچار شکستکی میشود. این شکستگیها علاوه بر درد زیاد، در حرکت بازو نیز اختلال ایجاد میکنند و در برخی موارد ممکن است باعث آسیبدیدگی عروق خونی، اعصاب یا مفاصل دیگر شوند. چون درمان هر سه این موارد تقریبا شبیه یکدیگر است در این مبحث در مورد هر سه صحبت میشود.

همچنین در این موارد معمولا خط شکستگی بصورت مارپیچی است. دررفتگی مفصل شانه، اغلب با شکستگی تکمه بزرگ استخوان بازو همراه است. کف دست، پنج استخوان نسبتا دراز دارد که از یک طرف با مچ مفصل میشود و از طرف دیگر با انگشتان. اگر سر پا بایستیم و دستهای خود را در کنار تنه خود آویزان کنیم بطوریکه کف دست ها به طرف جلو باشد. بعضی از افراد (به خصوص خانمها) دچار وسواس شدید چاقی میشوند.

قبل از شروع این تمرینات باید در خصوص مناسب بودن آنها با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. شما میتوانید در مورد حرکات مناسب برای تقویت عضلات چهار سر ران با متخصص ارتوپدی مشورت کنید. فیزیوتراپیست شما، درمان ها و فعالیت های خاصی را انتخاب می کند تا تحرک عادی پا و ران را بازیابید. شکستگی منفرد رادیوس یا اولنا همیشه بر اثر ضربه مستقیم ایجاد میشود و وارد شدن نیروهای غیر مستقیم به ساعد یا موجب شکسته شدن هر دو استخوان آن میشود و یا اگر یک استخوان را بشکند همراه با شکستگی استخوان، آسیب در مفصل بالایی یا پایینی بین استخوان های رادیوس و اولنا هم ایجاد میشود.

در این روش، جراح پس از بازگرداندن قطعات حاصل از شکستگی به محل اولیه خود، آنها را با استفاده از پین و پیچ، در جای خود ثابت میکند. در این روش، شکستگی جااندازی شده و به توسط میله داخل استخوانی و یا پلاک، فیکس و بیحرکت میشود. با این روش، جوش خوردن استخوان ترقوه به درستی اتفاق میافتد. در برخی موارد، پزشک استفاده از محرک استخوان را برای کمک به ترمیم شکستگی توصیه می کند.

از پرتودرمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی، بهوسیله دوز بالا اشعه ایکس، با هدف کوچک شدن تومورها استفاده میشود. البته در بچه ها شکسته شدن هر دو استخوان ساعد معمولا با جابجایی اندکی همراه است. مکانیسم شکستگی استخوان های ساعد میتواند ضربه غیر مستقیم باشد مثل موقعی که فرد در حین زمین خوردن دستش را حائل قرار داده و با کف دست زمین میخورد و یا ممکن است ضربه مستقیم باشد مثل موقعی که با چوبدستی محکم به ساعد کوبیده میشود.

تومورهای کندروسارکوما با افزایش سن به ویژه در سالمندان بیشتر دیده میشود. با روشهای تصویربرداری، میتوان شکستگیهای احتمالی در سایر استخوانها را هم بررسی کرد. ساعد در محل شکستگی خم میشود و گاهی اوقات میتوان نوک تیز استخوان در محل شکستگی را در زیر پوست ساعد لمس کرد. آنها می توانند در اندازه متناسب باشند اما تقریباً همیشه صاف، گنبد شکل و پوست رنگین هستند. این برجستگی همانطور که گفته شد در کودکان معمولا بعد از مدتی از بین میرود ولی در بزرگسالان گرچه کوچکتر میشود، ممکن است مقداری برجستگی برای همیشه باقی بماند. هیدروسفالی: به افزایش غیر طبیعی مقدار مایع مغزی نخاعی در داخل جمجمه گفته میشود.

همانطور که پیش از این گفته شد، شکستگی ناپایدار استخوان لگن از انواع شکستگیها به شمار میرود که احساس درد شدیدی در نواحی مختلفی پایینتنه بیمار مانند شکم به وجود میآورد. هرچه اندازه تومور بزرگتر باشد به همان نسبت احتمال شکستن استخوان بر اثر حوادث جزئی بیشتر میشود. این شکستگی بیشتر در کودکان رایج می باشد. این که پوست و عضله بالای استخوان در اثر آسیب دیدگی پاره شده است یا خیر. بک برجستگی در جلوی ترقوه لمس میشود و لمس محل شکستگی از روی پوست دردناک بوده و فشار بر روی شکستگی معمولا موجب صدا (کریپتاسیون) میشود.

۸. فشار خون را کاهش میدهد. Plt نشاندهنده تعداد پلاکتها در هر میلیلیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگترین عدد برگه آزمایش خون است. 4-توهین به رهبران الهی،عامل گمراهی است. پا یک ساختار پیچیده است که قسمت های زیادی دارد. به تدریج حفرات خونی کوچک به هم می پیوندند و حوضچه های خونی در جداره رحم تشکیل می شود. در پایینترین قسمت سر استخوان زند زیرین یک برجستگی به نام زائده نیزهای زند زیرین قرار دارد. دکتر مهدی مؤیدفر جراح ارتوپد و فوق تخصص زانو اظهار میکند که پوکی استخوان عموماً تا وقتی که یک شکستگی استخوان اتفاق نیفتد، علائم کلینیکی مشخصی در بیمار ندارد.

سطح هورمون باعث حفظ کلسیم در استخوان می شود تا سطح کلسیم خون در حد طبیعی حفظ شود. بعد از پایان درمان معمولا بعد از مدتی کارکرد شانه به حد طبیعی خود برمیگردد. بعد از اینکه قدرت شانه به حد قبل از شکستگی رسید بیمار میتواند به ورزش مورد علاقه خود بازگردد. عفونت استخوان خود را از راه جریان خون و بافت های مجاور به استخوان می رساند و باعث آلودگی بافت های استخوانی می شود. استخوان های کف دست پنج قطعه هستند که از خارج به داخل اولین ، دومین و ..نامیده می شوند. بدنبال شکستگی معمولا استخوان، به دو قطعه داخلی یا مدیال ( آنکه به جناغ نزدیک است) و خارجی یا لترال ( آنکه به شانه نزدیک است) تبدیل میشود.

هر کس هدایت یافت،پس همانا به سود خویش هدایت یافته است و هر کس گمراه شد،تنها به زیان خویش گمراه شده است و هیچ کس بار گناه دیگری را به دوش نمی کشد و ما هرگز عذاب کننده نبوده ایم،مگر آنکه پیامبری بفرستیم(و اتمام حجّت کنیم). زند زیرین یا اولنا (Ulna) یکی از دو استخوان طویلی است که در ساعد قرار دارد و مچ دست را به آرنج متصل مینماید و به بدن نزدیکتر است. استخوان كورتیكال لایه بیرونی استخوان های بدن را درست میكنند. با شرحی از ساختار لگن و مفصل های آن سعی کردیم شما را از اهمیت این استخوان در بدن آگاه سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید