بهترین فضای ذخیره ساز ابری ایرانی کدام است؟

گیتاری که توسط Leo Fender و تیمش در سال 1954 طراحی و تولید شد. هر نوع گیتاری را در سطوح مختلف با طراحی متنوع و در مدل های خاص می توانید در بین محصولات آیبانز پیدا کنید. 6 ضرب می شود. قیمت گیتار کلاسیک با توجه به چوب هایی که در ساخت آن استفاده می شود می تواند بسیار متفاوت باشد.اگر در ساخت کاسه گیتار کلاسیک از چوب چند لایه استفاده شود قیمت بسیار ارزانی خواهد داشت.اگر به دنبال خرید گیتار کلاسیک ارزان و با کیفیت هستید Yamaha C40 و Yamaha C70 مدل های بسیار مناسبی هستند. آنها به دنبال قیمت در عین حال کیفیت حداقلی گیتار آکوستیک هستند چون می دانند که احتمالا بعد از یک سال باید ساز جدیدی تهیه کنند.

موسیقی لذتبخشی است و همیشه آن را دنبال کردهام. قانون یکی از انواع یتار بوده، سازی است که ضلع سمت راست عمود بر دو قاعدهٔ کوچک و بزرگ و ضلع چپ آن مایل به این دو قاعدهاست. تقریبا از نیم قرن پیش تا کنون، موسیقی دانان ایرانی به اجرای این ساز روی آوردهاند، اما با وجود اینکه زمینه کار اینان بر نغمههای موسیقی ایرانی مبتنی بودهاست، به دلیل تقلید ناآگاهانه از روش و سبک نوازندگی موسیقی عربی، این پندار اشتباه به وجود آمده که ساز قانون عربی است و آن را باید به شیوه عربی نواخت، حال آنکه این سبک در قانون نوازی، علاقه مند به موسیقی ایرانی را فرسنگها از شناخت اصول و ظرایف این ساز که کاملا با موسیقی ایرانی منطبق است، دور میسازد.

هر گاه نوازنده بخواهد در مقامی دیگر بنوازد، با دست چپ کلیدها را بالا یا پایین میبرد و در همین حال با دست راست روی سیمها مینوازد. ابن حزم (Hazm) (فوت ۱۰۶۴) قانون را به عنوان رهبر سازها ذکر میکند.این ساز از ۶۴ سیم تشکیل شده که بیشتر سیمهای آن (هر سه سیم) یک صدا را حال میکند. در ساختن آن از رودهٔ گوسفند (زه) و چوب سر و استفاده شده روی دور ردیف خرک، ۸۱ سیم کشیده میشوند که از هر سه سیم یک صدا تولید میشدهاست و وسعت صدای ساز بنابراین ۲۷ صورت بوده و پسالتریوم ذوزنقهای یا شبه ذوزنقهای (قانون) طبق اطلاعات کنزالحف نصف مستطیل آن بودهاست که ۶۴ سیم داشتهاست واین ساز در قسمت زیر، هر سه سیم یکصدا راحاصل میکرده.

برخی بر این باورند که ساز ویلن متعلق به یک امپراطوری هند در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بودهاست و برخی دیگر ریشه ان را در افریقا و حتی کشورهای عربی میدانند. در این شرایط یک پا را بر روی پای دیگر انداخته و ساز را روی پا قرار میدهیم. برای همین تکنیکهایی مثل باره گرفتن روی این ساز راحت تره و حتی بعضاً تکنیکهایی روی این ساز قابل اجراست که با گیتار کلاسیک امکان پذیر نیست. طریقه مضراب زدن: ابتدا روی یکی از سیمها به وسیلهٔ دست راست یا چپ ضربهای بزنید (موقع مضراب زدن انگشتهای نشانه باید از بند آخر خم شود) به طوری که وقتی مضراب سیم را لمس کرد صدایی که از آن برمیخیزد صاف و شفاف باشد و این در صورتی امکان پذیر است که هر سه سیم هم صدا در یک لحظه و هم زمان به صدا درآیند.

این موضوع به شناسایی درست صدایی که از گیتارتان می خواهید بسیار کمک خواهد کرد. غیر از چوب سدر، کوا نیز جزو چوبهایی باکیفیتی است که تمامی بخشهای منحنی ساز گیتار آکوستیک را میتوان در آن مشاهده کرد. از طرفی دیگر با نگاهی به زبان های انگلیسی ، آلمانی ، ایتالیایی و فرانسوی به عنوان زبان هایی متعلق به خانواده هندو اروپایی که زبان فارسی نیز جزو آن می باشد به نکته قابل ملاحظه ای بر می خوریم. گاه ممکن است بنا به ضرورت مجبور به قرار دادن قانون بر روی پا باشیم.

تکنواز (سولیست) قانون، هر گاه با ارکستر همراهی میشود، در ردیف اول نوازندگان مینیشند و اگر در نقش همراهی با تکسرا اجرا کند، روبروی او قرار میگیرد که در این حالت نقش رهبر تکسرا را ایفا میکند. هر گاه ساز ذوزنقه یا نزدیک به این شکل باشد، آن را سنطیر و اگر مستطی باشد، قانون مینامند. پسالتریوم است. فارمر میگوید که این ساز را در سوریه «قانون» و در مصر «سنطیر» (Santir) مینامند و از این رهگذر آنها را از هم مشخص میسازد.

این ساز به ارمنی «کنار» – (Kunar) نامیده میشده (در ارمنستان همهٔ سازهای هم خانوادهٔ قانون را «کنار» مینامند). کلمهٔ «قانون» از نظر لغوی در زبان عربی، به معنای «قاعده» است ولی از نظر موسیقی، نام سازی است متعلق به خانوادهٔ قدیمی سیتار (Cythare)، که در قرون وسطا تحت عنوان Canon یا miocanon به اروپا آورده شد، این ساز دارای یک جعبهٔ چوبی به شکل ذوزنقهاست که به وسیلهٔ دو انگشت سبابه و دو مضراب (که میان حلقهای که به انگشت کردهاند و خود انگشت قرار میگیرند) نواخته میشود. کلمهٔ قانون ممکن است از زبانی یونانی اقتباس شده باشد زیرا که اصل آن در زبان یونانی کانن است.

صرفا به این دلیل که بتوانم کار نو و خلاقانهای را به ساز خودم منتقل کنم زیرا هر ساز ویژگی های خاص خود را دارد. تمام وبسایت هایی که توسط سایت ساز بوم ساخته شده اند این ویژگی را شامل می شوند. مد لیدین چهارمین مد از مدهای هفتگانه موسیقی می باشد . اندازهٔ مضراب ساخته شده باید از نوک انگشت نشانه کمی بلندتر باشد و از زیر بند دوم انگشت، پایینتر نیاید. که به طور پهن و مدور (به اندازهٔ بند دوم انگشت نشانه) ساخته شده باشد.

کوک سیمهای ویولن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم). بنابراین آکورد ریشه را با (I) نشان می دهند. این مطلب را تدوین کردهایم تا اشخاص ناآشنا با کلود را با بهترین فضای ذخیره ساز ابری ایرانی آشنا کنیم. اپلیکیشن اندروید این سرویس، ضمن اینکه دسترسی آسان به فضای ذخیرهسازی ابری اختصاصی شما را فراهم میسازد؛ میتواند از تصاویر دوربین موبایل، دفترچه تلفن، پیامکها و هر اطلاعات، فایل و چیز دیگری که روی گوشی دارید یک نسخه تهیه و ذخیره کند. نوازندهٔ قانون در حالیکه روی صندلی نشستهاست، ساز را در هنگام نوازندگی روی زانوی خود میگذارد (تا ۵۰ سال پیش، ساز خیلی پایینتر از بدن نوازنده قرار میگرفت).

فارابی این ساز را هزار سال پیش، به صورت ۴۵ سیمی اختراع و در کتاب خود «الموسیقی الکبیر» بیان کردهاست. هنری جورج فارمر چنین مینویسد: شکل پستالتریوم چهار گوش نیز در همان کتاب خطی کشیده شده که شکل سازها در آن آمدهاست ساز «نزهه» دوبار بزرگتر از سازی است که ذوزنقه شکل بوده و به نام «قانون» خوانده میشود. نام قانون در اوایل قرن دهم میلادی در کتاب شبهای عرب آمدهاست.م این ساز بعداً به اروپا برده شد (احتمالاً در قرن یازدهم). فرمهای اولیه دارای سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت اما بعدها این سوراخ از بدنه سازها حذف شدند و این ساز با چهار سیم سر اغاز ساز ویلن تکامل یافته در سالهای اینده شد.

هرچند باز هم تاکید می کنیم که همه چیز در نگاه اول به تلاش و تمرین هنرآموز بر می گردد و انتخاب هر کدام از این سازها می تواند برای شروع مناسب باشد. این ساز از تنه درخت توت و یا از چوب گل رز ساخته می شود. امروزه در سراسر آفریقا و آسیا، ساز قانون از زدهٔ سازهای سنتی و هنری اعراب به شمار میرود. رباب افغانی در بسیاری از ملودیهای سنتی و کلاسیک وجود دارد.

درباره رباب فعلی نظرات مختلفی وجود دارد. پیش از میلاد مسیح، سازی در ارمنستان وجود داشته که صوتی شبیه چنگ از آن برمیآمده. ضلع بلند جعبهٔ ذوزنقه مانند قانون دو برابر ضلع کوتاه یا قاعدهٔ فوقانی آن است و با لمس کردن این سیمها او تار مطلقه به صدا در میآیند و آن را با انگشت یا مضراب مینوازند و در تشریح ساختمان نزهه میگوید که از ترکیب چنگ و قانون درست شده، تنهٔ ساز از چوب بید سرخ و شکل آن مربع کامل نبوده بلکه مربع مستطیل باشد. به استناد نظر او، قانون مستطیل شکل بوده، سیمهای آن سه به سه همصدا کوک میشده و در مجموع بیست و یک صوت وسعت داشتهاست.

ولی کنار با ضلع سمت چپ خود، نسبت به دو قاعده مایل بوده، مجموع سیمهای آن ۳۹ است که سه ته سه تا همصدا بوده اند. این علم برای قوی شدن انگشت و مضراب موثر است، که باید آن را در تمرینهای اولیه اموخت. نکاتی که قبل از خرید گیتار الکتریک باید بدانید ولی کسی آنها را به شما نمیگوید! چون زمانی که گیتار آکوستیک را مینوازید، انگار که دست به تولید هزاران نت زدهاید که صدای حاصل از آنها به دل مینشیند. اگرچه ریتمهایی که زنان مینوازند بسیار ساده است و سازگاری با آنها آسان است، اما اکنون ریتمهایی که مردان مینوازند بسیار متفاوت است.

با آنکه رهنمودهای بالا مبنی بر این است که هر دو گونهٔ پسالتریوم، در نواختن در سطح افقی قرار داده میشود، (تصویر ۳) جهت سیمها را عمودی نشان میدهد، که دست چپ نوازنده ساز را عمودی نگهداشته و با انگشتان دست راست بر سیمها زخمه میزند. گفتهها و شنیدههایی دربارهٔ ساز قانون چنین مینویسد: «و آن سازی است که کاسه و سطح آن مثلث بوده و بر آن اکثر مباشران مفتول بندند و هر سه وتر را بر یک آهنگ سازند و طریقهٔ اصطخاب آن و مجموع مطلقات چنان است که نغمات ملائمه ذی الکلی را به هشت نغمه تقسیم کنند هر دایره مناسب با نغمات و ابعاد آن دایره …

دیدگاهتان را بنویسید