آیا سرطان لگن درمان دارد؟

هر دانه مقدار اندکی ماده رادیواکتیو دارد که به شعاع یک اینچ در اطراف خود پرتو ساطع می کند. همانطور که استفاده از یخچال برای نگهداری غذا در سراسر دنیا افزایش یافته است، میزان سرطان معده کاهش یافته است. در بیشتر موارد این نوع سرطان علائم و نشانه خاصی را ایجاد نمی کند، اما بارزترین نشانه آن که زودتر از سایرین نمایان میشود، خونریزی از مقعد است. لنفوم هوچکین: لنفوم هوچکین هم نوعی از سرطان است که روی لنفوسیتها تأثیر میگذارد. این رشد سلولی در تومورهای بدخیم که همان سرطان است تا حدی ادامه می یابد که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد.

پژوهشگران این ارتباط را این گونه توضیح دادند که خودارضایی بیشتر به معنی تمایل جنسی بیشتر در فرد بوده و این بدین معناست که آندروژن بیشتری بافت پروستات را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه این مبحث مفصلتر راجع به انواع سرطان لنفاوی توضیح دادهایم. بسیاری از افراد میپندارند که تومور همان سرطان است اما باید گفت که تعریف جدایی از یکدیگر دارند که منجر به تفاوت در روش درمان آن ها نیز میشود.در این مقاله قصد داریم تا تمامی تفاوت و وجه تمایز بین تومور و سرطان را برای شما علاقه مندان عزیز توضیح دهیم.

روش درمان به نتایج آزمایش، علائم، استیج یا مرحله سرطان خون و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. برای درمان تومورهای استخوان از روش های گوناگونی استفاده میشود. یک فرد متخصص سلول های سرطانی را مورد هدف قرار می دهد و با اشعه X پر انرژی آنها را از بین می برد. مرحلهبندی برای لنفوم هوچکین بر اساس علائمی است که شما دارید و اینکه چند مکان در بدن شما تحت تأثیر لنفوم قرار دارد. سرطان خون و لنفوم هر دو متعلق به گروه گستردهتری از تومورها هستند که بر خون، مغز استخوان و سیستم لنفاوی تأثیر میگذارند که به عنوان تومورهای بافت خونساز و لنفوئید شناخته میشوند.

درمان لنفوم هوچکین میتواند بر قدرت باروری تأثیر بگذارد. در این آزمایش به دنبال ویروس پاپیلومای انسانی میگردند؛ ویروسی که میتواند ایجادکنندهی این تغییرات سلولی باشد. ویروس پاپیلومای انسانی: بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که حداقل ۱۳ مورد آنها موجب سرطان گردن رحم میشوند. برخی بیماران مبتلا به سرطان معده بعد از غذا خوردن مشکلات تهوع، اسهال، تعریق و گرگرفتگی دارند، که به آن سندرم دامپینگ می گویند.

بعد از دو دوره ABVD، اسکن PET / CT انجام میگیرد و بر اساس نتیجه، چهار دوره شیمی درمانی بعدی بدون بلاومایسین (که به AVD معروف است) و گاهی همراه با چند جلسه رادیوتراپی انجام خواهد شد. علاوه بر اینها، گاهی از علامت X نیز استفاده میشود که نشاندهنده وجود تودههای لنفومی بسیار بزرگ است. در واقع سلول های بدن در طی یک روند تنظیم یافته از بین میروند و سلول های جدید جای آنها را میگیرند گاهی اوقات این روند طبیعی از تنظیم خارج شده و سلول های فرسوده از بین نمی روند و تشکیل توده ای را مینمایند که میتوانند تبدیل به تومور بدخیم یا سرطان شوند.

کلمه تومور به یک توده اشاره دارد که می تواند به صورت خوش خیم( بی خطر ) یا بدخیم( سرطانی ) باشد. تومور سرطانی بدخیم است، به این معنی که میتواند رشد کرده و به سایر نقاط بدن گسترش یابد. تست آنزیمهای کبدی برای بررسی عملکرد کبد انجام میشود زیرا سرطان مری میتواند به کبد هم برسد. آزمایش خون: تست CBC (محاسبه کامل خون) برای بررسی کم خونی انجام میشود چون تومور موجب کم خونی میشود.

سیستم لنفاوی گلبولهای سفید خونی لنفوسیت نام دارد که با عفونت مبارزه میکند. در این مابه برجستهترین عوامل محیطی و در واقع سبک زندگی که باعث سرطان میشوند، میپردازیم. این لنفوسیتهای سرطانی در غدد لنفاوی جمع میشوند و گلبولهای سفید طبیعی را به خود جذب کرده و باعث تشکیل توده میشوند. تورم یا وجود توده زیر گردن یا زیر بغل، احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا، کاهش وزن بدون رژیم گرفتن و دردهای استخوان به دلیل رشد سلولهای سرطانی نیز ممکن است مشاهده شوند. رادیوتراپی مدت زمان کمی طول میکشد و دردناک نیست. سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت.

اگر درمان به تعویق افتد این بیماری سرطانی خواهد شد، علت این بیماری کاملا شناخته شده نیست، اگر سرطان پروستات نیز تشخیص داده نشود می تواند به قسمت های دیگر بدن آسیب رساند. به طور مثال در انگلیس، سالیانه ده هزار نفر مبتلا به NHL تشخیص داده میشوند. لنفوم هوچکین، نوعی سرطان خون نادر است اما به طور مثال در انگلیس سالانه حدود 2000 نفر مبتلا به این بیماری هستند، آمار ابتلا در این کشور که در هر صد هزار نفر سه نفر مبتلا به لنفوما وجود دارد. در لنفوم هوچکین، لنفوسیتهای سرطانی سلولهای Reed – Sternberg نامیده میشوند.

لنفوم هوچکین با وجود یک لنفوسیت غیرطبیعی به نام سلول Reed – Sternberg مشخص میشود. از آنجا که در مبتلایان به لوکمی گلبولهای سفید خون به خوبی با عفونت مقابله نمیکنند، عفونتهای پی در پی یا عود مجدد آنها، طولانی شدن دوره بیماری یا عدم بهبود دیده میشوند. وجود سه علامت خاص لنفوم هوچکین که علائم B شناخته میشوند، نشاندهنده درجه پیشرفت لنفوم هستند. علائم سرطان لنفوم چه هستند؟ اگر این سلولها در نمونه بیوپسی غدد لنفاوی یافت شوند، به تشخیص لنفوم هوچکین است. اگر گره آسیب دیده در محل عمقیتری باشد، ممکن است تورم دیده نشود اما در اثر فشار بر بافت یا اندامهای اطراف علائمی ایجاد کند یا در عکسبرداری مشاهده شود.

بنابراین تورم غدد لنفاوی گردن، زیر بغل یا کشاله ران نشانههای اصلی سرطان لنفوم هستند که با فشار آوردن به بافتهای اطراف خود ممکن است باعث سرفه، تنگی نفس، درد در قفسه سینه، شکم یا استخوانها شوند. به عنوان مثال، لنفوم هوچکین در قفسه سینه ممکن است منجر به سرفه یا نفس نفس زدن شود. مری به عنوان یکی از اعضای بدن وظیفه رساندن غذا به معده را بر عهده خواهد داشت. موارد ابتلا به سرطان مری در مصرف ویسکی بیش از مصرف شراب یا آبجو بوده است. جلوگیری از بارداری حین انجام دوره شیمی درمانی ضرورت دارد چون برای به شدت جنین آسیبزا هستند.

همچنین ممکن است برای جلوگیری از بازگشت بیماری رادیوتراپی یا پرتودرمانی غدد لنفاوی انجام شود. در کودکان مبتلا به سرطان خون حاد که پس از پنج سال سرطان عود نکرده باشد، احتمال بازگشت سرطان خون وجود ندارد. برخی از آنها به سرعت پیشرفت میکنند و حاد هستند و احتمالاً علائم آنها خیلی ناگهانی بروز میکنند. این شایعترین نوع سرطان خون در کودکان است، سه چهارم موارد سرطان خون در کودکان نوع لنفوبلاستیک حاد است.

دیدگاهتان را بنویسید