آناتومی جامع مچ دست

از آنجایی که انواع متنوعی از شکستگی در پا وجود دارد، درمان های متنوعی نیز برای آن در نظر گرفته می شود. در شکستگی کامل، استخوان پا در اثر ضربه دو یا چند قطعه می شود و تکه های آن از بدنه اصلی استخوان جدا خواهد شد. عروقی كه در كانال هاورس سیر میكنند وظیفه تغذیه سلول های استخوانی یا استئوسیت ها را به عهده دارند. وقتی اپی فیز های دو استخوان مجاور در کنار یکدیگر قرار میگیرند مفصل را تشکیل میدهند. اگر شکستگی در مفصل پا اتفاق بیفتد ممکن است بعد از گذشت زمان آرتروز را ایجاد کند. بنابراین بهترین راه برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به آرتروز مچ پا این است که تا حد امکان Ankle fracture را به وضعیت طبیعی خود برگرداند.

داشتن عوارض جدی بعد از شکستگی مچ پا بسیار نادر است اما ممکن است رخ دهد، با یکدیگر به بررسی عوارض احتمالی میپردازیم: آرتروز: شکستگیهایی که در مفاصل گشترش مییابند ممکن است سالیان بعد شما را دچار آرتروز کند. استخوان یک ساختمان بیرونی و یک ساختمان درونی دارد، بسیار محکم و در عین حال سبک است. از تلاقی لامیناها زایده خلفی بنام زاید خاری ایجاد می شود که قابل لمس است. هر فعالیت شدید ورزشی می تواند باعث بروز درد عضلات ساق پا شود مخصوصا هنگامی که شما به تازگی یک برنامه ی تناسب اندام را آغاز کرده اید.

هر استخوان مچ پا استخوانی بیقاعده است که دقیقاً روی استخوان بالایی میلغزد تا موجب حرکت شود. مفصل زانو بزرگترین آنها است. 3- مهره های کمر : به تعداد پنج عدد و بزرگترین مهره ها هستند . ستون مهره ها ، نخاع یا مغز تیره را نیز حفاظت می کند . تصادف اتومبیل، زمین خوردن یا برداشتن یک قدم بهشیوهای نامناسب ممکن است منجر به شکستگی پا شوند. اگرچه قطع پا برای بسیاری از بیماران مبتلا به سارکوم آخرین و سختترین راهحل برای جراحی و درمانی قابلقبول است، اما ازآنجاییکه در ۱۸ درصد موارد پس از برداشتن تومور و بازسازی بیولوژیکی محل آسیب، در قسمت حاشیه برداشت سلولهای توموری، معمولاً قسمتی از بافتهای تومور باقی میمانند، احتمالاً تقسیم دوباره سلولهای توموری و عود مجدد سرطان وجود دارد.

در این موارد به توسط عمل جراحی پوست شكافته شده و قطعات شكسته شده در زیر دید مستقیم جراح در موقعیت مناسب در كنار یكدیگر قرار میگیرند و سپس برای ممانعت از جابجایی مجدد از وسایلی مانند پین، پیچ، وایر یا پلاك استفاده میشود. اگر جااندازی موفقیت آمیز باشد مرحله بعدی درمان استفاده از گچ گیری برای ممانعت از جابجایی مجدد است. در شكستگی های بدون جابجایی درمان میتوان بصورت گچ گیری كف و مچ پا و ساق باشد و یا ممكن است پزشك معالج از آتل یا اسپلینت برای درمان استفاده كند.

درد ساق پا یک عارضه رایج میان افراد است و یکی از دلایل آن به کار گیری بیش از حد عضلات می باشد. مراجعه به یکی از پزشکان متخصص ارتوپد میتواند به شما در تشخیص صحیح وجود تومور استخوانی و احتمالاً شکستگی ناشی از تومور استخوانی کمک کند. در طول این زمان گفته شده فرد باید از وارد کردن وزن بر روی مچ پای شکسته اجتناب کند و بصورت مداوم و مکرر از مچ پا عکسبرداری کرده و به متخصص ارتوپد نشان دهد تا مطمئن شود که شکستگی جابه جا نشده باشد.

به غیر از کشکک محل استخوانهای کنجدی از فردی تا فرد دیگر فرق می کند. سطح خارجی آن زبر بوده و محل اتصال عضلات است. این نوع از شکستگی پا همانطور که از نام آن مشخص است به صورت بسته اتفاق می افتد. 3- مفاصل دندهای عرضی: این مفاصل بین تکمه دندهها و زوائد عرضی مهره مربوط (مهره همشماره دنده) ایجاد میشود و از نوع حقیقی است. به علت وضعیت زوائد مفصلی در ناحیه سینهای گردش یا روتاسیون با دامنه بیشتری نسبت به نواحی کمری و گردنی وجود دارد. شکستگی به وضعیتی گفته می شود که استخوان پا در اثر ضربه یا نیروی زیاد تغییر حالت پیدا می کند یا تکه ای از آن جدا خواهد شد.

شکستگی در قسمت دیستال ( قسمتی که از ریشه اندام یعنی شانه دورتر است) که به آن توبروزیته اسکافویید هم میگویند معمولا شیوع کمتری داشته و بیشتر در نوجوانان دیده میشود. تشخیص این شکستگی ها معمولا بوسیله رادیوگرافی از کف پا و دیدن استخوان شکسته شده در عکس مربوطه است. در مواقعی که شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) جابجایی دارد باید ابتدا قطعات شکسته شده در کنار یکدیگر قرار داده شوند.پزشک ارتوپد این کار را ممکن است بصورت بسته یعنی بدون شکافتن محل شکستگی انجام دهد که این کار معمولا با کشش و مانورهای خاصی انجام میشود.

در بعضی موارد جراح ارتوپد ممکن است از پین، پلات یا پیچ برای ثابت نگه داشتن استخوان ها استفاده کند. این شکستگی ها معمولاً بدنبال افتادن اجسام سنگین روی پا یا به دنبال پیچ خوردن کف پا بوجود میایند. بنابر این در هر بیماری که بدنبال ضربه دچار درد در مچ دست بخصوص در ناحیه انفیه دان تشریحی Anatomical snuff-box است و حرکات مچ دستش دردناک است باید رادیوگرافی مچ دست از زوایای مختلف تهیه شود.

زمان استراحت و زمان ریکاوری باید در هر برنامه تمرینی لحاظ شود. باید از علائم شکستگی استرسی اطلاع داشته باشید و نباید به دویدن با پای دردناک ادامه دهید. از علائمی که نشان دهنده شکستگی مچ پا می باشند می توان به مواردی همچون احساس درد شدید بلافاصله پس از آسیب دیدگی، ورم، کبودی، حساسیت نسبت به لمس، عدم توانایی تحمل وزن در پای آسیبدیده و بدشکلی به خصوص در صورتی که دررفتگی نیز رخداده باشد اشاره کرد. از آنجایی که پا از جمله اندام های حرکتی بسیار مهم در بدن است، بیشتر در معرض خطر و آسیب قرار می گیرد.

شکستگی های مچ دست بسیار شایع و بیشترین نوع شکستگی استخوان دست هستند. مفاصل بین تنه مهرهها که از طریق دیسکهای بین مهرهای تشکیل میشود و از نوع مفاصل کاذب غضروفی است و دارای حرکت نیست. 3- تنه مهرهای درشت است. زمانی که شکستی هایی که در ناحیه مچ پا صورت گرفته است در آن استخوان زیاد جابه جا شود و شکستگی درهر دو استخوان درشت نی و نازک نی باشد نیاز به عمل جراحی می باشد.

در این صورت استخوان در جای شکسته شده خود قرار می گیرد و بعد از گذشت مدت زمان طولانی عمل جوش خوردن آن رخ می دهد. دنده دوم در حد فاصل دسته و جسم استخوان جناغ قرار دارد که این ناحیه را زاویه سینه می نامند. این مفاصل موجب میشوند که قفسه سینه به عنوان یک ساختمان متحرک که حجم آن در موقع دم و بازدم تغییر میکند، عمل نماید. در افراد مسن طول ستون مهره به دو دلیل کم می شود: الف- کم شدن ارتفاع دیسکهای بین مهره ای؛ ب- تشدید انحنای ستون مهره ای بویژه در ناحیه سینه ای.

3- حرکت؛ ستون مهره ها در حرکت اندام ها و حالتهای مختلف نقش اساسی دارد. 3- قسمت طرفی Lateral part: در نمای خارجی دارای دو برآمدگی مشخص به نام کندیل است که سطوح مفصلی برای مفصل شدن با مهره اول گردن (اطلس) پیدا نمودهاند. در وضعیت آناتومیک اولنا در سمت داخل و رادیوس در سمت خارج (Lateral) قرار می گیرد. دست را ابتدا به سمت زمین خم کنید و سپس به سمت بالا ببرید. یکی تا کردن انگشتان به سمت شست و برعکس ؛ و دیگری ، حرکاتی که مربوط به شست می شود .

شکستگی کالیس یکی از شایعترین شکستگیهای مچ دست است که در آن، بخش شکسته شده استخوان رو به بالا متمایل میشود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین منبع تامین ویتامین D است، در اکثر فصول سال، 10 تا 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب ظهر کافی است. شکستگی های سطحی را با گچ گرفتن و آتل درمان می کنند. ممکن است بعضی از شکستگی ها، نیاز به گچ گرفتن تا زیر زانو داشته باشند. با اینکه شروع پوکی استخوان در سال های اول بدون علامت است اما با شدت گرفتن بیماری ممکن است بیمار دچار شکستگی شودکه همین عامل موجب بروز دردهای شدید و غیرقابل تحمل در استخوان می شود.

لگن در عین حال محل قرار گرفتن اندامهای داخلی پایین شکم نیز هست . در قسمت قدامی کف جمجمه (قاعده) قرار گرفته و بخشی از دیواره داخلی حفره کاسه چشم، دیواره خارجی و سقف حفره بینی و دیواره میانی بینی را تشکیل میدهد. زائده آرنجی: دربالای زند زیرین است که حفره مفصلی قرقره ای را در بالا و عقب محدود می کند. بعد از اینکه استخوانتان التیام یافت، ماهیچه ها و رباط پا کمی سفت می شوند و برای اینکه بتوانید دوباره آن ها را به حرکت درآورید باید کمی ورزش کنید.

با همه اینها ، جمجمه آسیب ناپذیر نیست و یک ضربه کاری می تواند آن را شکاف دهد . عوارضی مثل عفونت، خونریزی، درد، لخته شدن خون در رگهای ساق و آسیب به عروق و اعصاب ناحیه مچ پا هم میتوانند از دیگر عوارض این شکستگی بخصوص درمان جراحی این شکستگی ها باشند. شکستگی مچ دست (انتهای دور زند زبرین) بسیار رایج است و در واقع زند زبرین بیش از دیگر استخوانهای بازو میشکند. همچنین رعایت کردن اصول ورشی در تمرینات اولیه و گرم کردنها برای کم کردن ریسک شکستگی مچ پا بسیار حائز اهمیت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید