آشنایی با علائم سرطان مری

۲- لوسمی مزمن، رشد آهسته همراه با تعداد بیشتری یاخته های سرطانی بالغ تر است و مدت زمان طولانی تا بروز علائم بالینی آن دارد. چاقی: زنان چاق دارای شانس بیشتری برای رشد سرطان رحم هستند. تشعشع داخلی (brachytherapy) شامل قرار دادن یک دستگاه پر از تشعشع، مانند هسته ای کوچک، سیم یا سیلندر، درون واژن شما برای مدت کوتاهی است. افرادی که به میزان زیاد در معرض تابش پرتوهای تابش اشعه هستند بسیار بیش تر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان های خون قرار دارند. در این روش مغز استخوان بیمار را خارج و آن را در معرض داروهای ضد سرطان قرار می دهند تا یاخته های بدخیم کشته شوند.

سن، جنس، نژاد، سابقه خانوادگی، قرار گرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی، برخی از شرایط جسمی و درمانی. چه کسانی در معرض سرطان پروستات هستند؟ سرطان وقتی ایجاد میشود که هنگام تقسیمات سلولی تغییراتی در DNA ایجاد و دچار جهشهای ژنتیکی میشود که عملکرد و الگوی تقسیمات سلولی را تحت تأثیر قرار میدهد. لوسمی میلوئیدی مزمن در مردان بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سال شایع تر است و افرادی که تحت تشعشعات یونیزه و یا تماس با بنزین و مشتقات آن قرار داشته اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند. مهمترین عامل، قرار گرفتن در معرض تشعشعات یا داروها در طول درمان سایر سرطانها است.

همانطورکه قبلا توضیح داده شد، زنان در خانوادههای مبتلا به سندرم لینچ که سرطان کولورکتال غیرپولیپوز ارثی (HNPCC) نیز نامیده میشود، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند. طبق آنچه سلامت نمناک توضیح داده است محققان در نظر دارند که یک فناوری نوین برای تشخیص سرطان معده عرضه کنند که با تجزیه و تحلیل بازدم، در کمتر از چند دقیقه سرطان معده را تشخیص دهد. این نوع لوسمی در مردان بالای ۵۰ سال شایع تر است و اغلب به طور تصادفی و هنگام معاینات و آزمایش معمولی خون که افراد برای تشخیص بیماری های دیگر انجام می دهند، تشخیص داده می شود.

یکی از روش های موجود برای غربالگری سرطان روده بزرگ می باشد . علاوه بر این، تجمع این یاخته ها در بافتهای لنفاوی باعث بزرگ شدن این اندامها می شود. وقتی بدن در این حالت قرار می گیرد فرد دچار کم خونی می شود.سرطان استخوان اغلب می تواند باعث کم خونی شود زیرا بدن سعی در تخریب سلول های سرطانی بدن را دارد.کم خونی نیز می تواند علائم دیگری مثل ضعف و خستگی ایجاد می کند. بهتر است برای تهیه آنها از بشقاب های تفلون استفاده کنید و از قرار دادن آنها در مایکروفر خودداری کنید. بیمار باید به طور معمول 5 روز در هفته به مدت چند هفته تحت درمان قرار بگیرد.

فرآیند درمان لوسمی برای هر شخص معین با شرایط بیماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد. ترکیب شیمی درمانی و رادیو تراپی میتواند تنها روش مورد استفاده برای درمان بیمار باشد یا از این روش درمانی قبل از انجام عمل جراحی استفاده شود. این نوع سرطان نیز در جنس مذکر شایع تر است و به ندرت در افراد بالای ۳۰ سال اتفاق می افتد.

میانگین سن بروز لوسمی لنفوئیدی مزمن ۶۰ سال است و ابتلا به آن در سنین پایین تر از ۳۰ سال بسیار غیر طبیعی و در کودکان بسیار نادر است. در این آزمایش بیمار به مدت ۳۰ دقیقه به طور ساکن درون اتاقک این دستگاه می ماند و تصاویر مقطعی از بدن او تهیه می شود. جراحی – راهیابی یاخته های مهاجم لوسمی به سایر اندامهای بدن اغلب موجب تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی و طحال و کبد می شود.

بیماری لوسمی یک فرآیند پویا است که توسط متغیرهای ناشناخته و مستقل متعددی موجب تغییرات مولکولی یاخته شده و منجر به تداخل در سیستم تکثیر یاخته های مغز استخوان میشود. در مردان، سرطان معمولاً در رودهها، پروستات و ریهها دیده میشود. از این روش معمولاً برای درمان تومورهای بدخیم استفاده میشود. برای ایجاد سرطان مجموعهای از فاکتورهای لازم هستند. مرگ سلولی در زمان لازم رخ نمیدهد. معمولا تقسیم سلولی و مرگ سلولی در تعادل با یکدیگر رخ میدهند و به این ترتیب بدن تنها مقدار سلولهایی را تولید میکند که واقعا نیاز دارد. یک سرطان استخوان اولیه از استخوان شروع شده است در حالی که سرطان استخوان ثانویه از نقطه دیگری در بدن شروع شده است و سپس با متاستاز دادن به استخوان منتشر شده است.

این سلول در رحم مادر شروع به انجام تقسیمات میتوز متوالی میکند، ابتدا به چهار سلول و سپس ۸ سلول و به همین ترتیب تقسیمات ادامه مییابند تا سلول اولیه به یک موجود پر سلولی با بافتهای سلولی و اندامهای تخصصی تبدیل شود. سپس محصول بدست آمده را منجمد و نگهداری می کنند. اگر قبل از گسترش سرطان آن را تشخیص دهند و درمان را شروع کنند، تقریبا 68٪ احتمال اینکه فرد تا 5 سال بعد از آن زنده بماند و درمان شود وجود دارد. اگر زمانی سرطان عود کرد، گزینه های درمانی شما بستگی دارد به اینکه آیا عود موضعی است، چه درمان هایی قبلا استفاده شده و سلامت عمومی شما.

همراهان مجله سلامت دکتر ساینا، شما عزیزان میتوانید سوال خود در مورد موضوع این مقاله را در بخش نظرات بنویسید. این نوع تومور ممکن است در هر قسمتی از بدن مشاهده گردد اما بیشترین آمار ایجاد آن در روده بزرگ است. در حالی که خونریزی در حالی که تعداد پلاکت ها کم باشد، کاملا طبیعی است، خونریزی در مناطق خاصی از بدن می تواند خطرناک باشد. در چنین مواردی بیمار از سردرد، حالت تهوع و استفراغ، کاهش سطح هوشیاری، تشنج، دید مضاعف، فلج اعصاب مغز، عدم حفظ تعادل، تورم در ناحیه گردن و صورت شکایت می کند. ۳- سازگاری بافتی (Tissue matching) : یاخته ها دارای انواع پروتئین های مختلف بر روی سطح خود هستند که از این پروتئین ها در آزمایش های ویژه خون برای تشخیص سازگاری بافتی استفاده می شود.

۲- نمونه برداری یا بیوپسی (biopsy) مغز استخوان: بررسی میکروسکوپی از نمونه بافت سرطان بسیار مهم است زیرا مطمئن ترین روش برای تشخیص لوسمی و نوع آن به حساب می آید. پیوند “سینژنئیک” Syngeneic – بیمار بافت پیوندی ( مغز استخوان ) را از عضو دیگر دو قلوی مشابه خود دریافت می کند. ۷- پرتونگاری با استفاده از تشدید میدان مغناطیسی (MRI Scan) – این آزمایش مشابه سی تی اسکن است با این تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطیس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید